Norma o sociálním bydlení měla původně platit už od letošního ledna. Přípravy ale nabraly zpoždění, na podobě zákona v koalici zatím nepanovala shoda. Návrh původně počítal s tím, že by sociální byty zajišťovaly obce. Zpočátku se mluvilo i o stanovení povinného podílu sociálních bytů v obecním bytovém fondu. Podle poslední verze by sociální bydlení v Česku měl zajišťovat stát a jeho nový úřad – Centrum pro sociální bydlení. Obce by sociální byty musely poskytovat jen tehdy, pokud by se do systému sociálního bydlení dobrovolně zapojily. Stát by jim pak dával dotace na investice, provoz a sociální práci.
„Pokud by byl princip povinný, ne dobrovolný, tak by hrozilo, že zákon nebude vůbec. Byla tu volba mezi tím, jestli zákon prosadit s dobrovolností, nebo s povinností. To by neměl podporu obcí, měst, mnoha poslanců i ostatních stran. Ten zákon by zhavaroval,“ uvedl Chvojka. Podle něj je dobrovolné zapojení obcí jediná možnost, aby norma „prošla v nějaké snesitelné verzi“. Ministr míní, že i tak se nedá říct, že by projednávání a schválení bylo hladké. „Je příliš odvážné říct, že není žádný problém, měly by být ale menší diskuse,“ uvedl.
Podle Marksové zkušenosti ze Sněmovny a Senátu ukazují, že pokud se proti nějakému návrhu staví Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv, není prosaditelný. „Čas ukáže, jak jsou na tom ty obce, které se rozhodly do systému vstoupit, ve srovnání s těmi, které rezignovaly,“ řekla ministryně. Podle ní by stanovení povinnosti obcí bylo ideální. „My se ale nepohybujeme v ideálním světě. Lepší je nějaký kompromis než vůbec nic,“ dodala Marksová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp