Předseda vlády Andrej Babiš své spoluobčany žádal, aby se nenechali otrávit negativními předpověďmi, že bude hůř, a ujišťoval, že nás čekají dobré časy. Ekonom Lukáš Kovanda s pomocí konkrétních faktů ukázal, že nás tak zářivá budoucnost vůbec čekat nemusí.
Podmínky pro práci českých průmyslových podniků se zhoršovaly po celý rok 2019 a podle Kovandy nelze očekávat, že se to v dohledné době změní.
„Důvodem rapidního zhoršování je slábnoucí poptávka jak domácích, tak zahraničních odběratelů. V dohledné době přitom nelze očekávat výraznější zlepšení situace, jelikož objem výrobních zakázek tuzemskému průmyslu v prosinci klesal poměrně silně. Průmyslové podniky jsou kvůli slábnutí poptávky nuceny snižovat stavy svých zaměstnanců. Zatím to mnohde řeší tak, že nedoplňují zaměstnance, kteří sami odejdou například do penze. Dochází však již k vlastnímu propouštění zaměstnanců, kteří by rádi pracovali dále. Primárním zdrojem poměrně ponuré situace v domácím průmyslu je růst nejistoty v mezinárodních obchodních vztazích, který podněcuje zejména americko-čínská celní válka. Ta přispívá ke zpomalování čínské ekonomiky, které se projevuje chřadnutím německého průmyslu, pro jehož výrobky představuje Čína klíčové odbytiště. Chřadnutí německého průmyslu současně ‚sráží na kolena‘ průmysl český, pro který je důležitým odbytištěm zase naopak Německo,“ uvedl Kovanda.
Problémy můžeme podle Kovandy očekávat v ocelářském průmyslu, v automobilovém průmyslu a hornickém sektoru. Dojde na propouštění. I tak však podle Kovandy zůstane nezaměstnanost v Česku na velmi nízké úrovni.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp