Zničení korupce jako cíl, nebo boj o moc? V nejvyšších patrech ruských ozbrojených sil pokračují důkladné čistky. Pod hesly o vymýcení korupce bylo za poslední měsíc zatčeno pět vysoce postavených důstojníků včetně zástupce náčelníka generálního štábu. FSB tak rok po wagnerovské vzpouře potichu dělá to, po čem hlasitě volal Jevgenij Prigožin a šéf Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev.
„Rusko se snaží udržovat nás v napětí, vyvolávat nejistotu. Je to hybridní působení, které svazuje naše intelektuální i další zdroje. A potom například máme méně času věnovat se Ukrajině,“ řekl Stulík.
Ruské úřady zadržely další dva vysoce postavené vojenské činitele pro podezření z korupce. Za poslední týdny bylo zatčeno celkem osm vysoce postavených důstojníků, mezi nimi je i několik generálů. Například bývalý náměstek ministra obrany Timur Ivanov nebo zástupce náčelníka generálního štábu Vadim Šamarin. Skončil i ruský ministr a Putinův přítel Sergej Šojgu a šéf Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev.
Kreml odmítá, že by mohlo jít o mocenský boj, ujišťuje, že jde o dlouhodobé tažení proti korupci ve státní správě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská