Někdejší náměstek ministra zahraničí Petr Drulák byl také českým velvyslancem ve Francii, ale na konci roku 2019 byl vyměněn. Prezident Miloš Zeman si prý přál jeho odchod a jako prezident má takový vliv na současnou politickou scénu, že si své přání prosadil.
„Velvyslanci končí předčasně, jen když udělají nějaký průšvih. Já skončil předčasně proto, že prezident měl na místo ve Francii svého kandidáta a toho chtěl nějak odměnit. A vzhledem k politické síle, kterou Miloš Zeman vládne a která je v historii českých prezidentů bezprecedentní, si to dokázal vynutit poměrně brutálním způsobem,“ poznamenal Drulák.
Pozornost věnoval i neziskové organizaci Člověk v tísni, která dostává peníze i od ministerstva zahraničí ČR.
„V době, kdy jsem tam působil, mu šlo z ministerstva 100 milionů. A do jisté míry to i vysvětluje mediální kampaň, kterou proti mně Člověk v tísni vedl roku 2014 kolem debat o lidskoprávní politice v české diplomacii. Myslím, že mě podezírali, že chci peníze pro ně přiškrtit. Já to chtěl jen otevřít, aby některé granty mohly dostávat i jiné organizace než Člověk v tísni a jeho satelity. Oni vedli akce na mou delegitimizaci. Rozesílání různých dopisů, signálů, mailů klíčovým představitelům českého státu, že já představuji problém. Jeden z dokladů je přece uniklý e-mail ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka blízkému spolupracovníkovi tehdejšího premiéra Sobotky, advokátovi Radku Pokornému, kde mě Pánek zmiňuje jako reputační potíž pro republiku ve světě, hlavně v Americe. Vím i od tehdejšího ministra Lubomíra Zaorálka, jak s ním o mně Člověk v tísni komunikoval,“ uvedl Drulák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp