Člověk v tísni nabádá: Zima bude krutá i na Ukrajině, pomáhejte

03.07.2022 21:20 | Zprávy

Česká pomoc je na Ukrajině vidět. Máme tam dobrou pověst. Říká to koordinátor Člověka v tísni Petr Štefan, který byl na Donbase, v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Člověk v tísni nabádá: Zima bude krutá i na Ukrajině, pomáhejte
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ruský tank T-72B3

Štefan hovořil mimo jiné o tom, že ve válečných zónách na východě Ukrajiny zůstávají především senioři. Situace i potřeby lidí na Donbase se podle jeho slov hodně liší.

„Přímo podél frontové linie, jak jsou města jako Severodoněck nebo Lysyčansk, tak tam pořád žijí lidé. Většinu času tráví v krytech, protože ostřelování neustává, takže jediné bezpečné místo je někde v podzemí – sklep, bývalé protiatomové kryty. Už tam moc nefunguje obchod, takže od nás potřebují úplně všechno,“ zmínil Štefan. 

Hlavním problémem lidí na východě Ukrajiny je voda, jídlo a hygienické plínky. „To je frontová linie, ale když se dostanete od fronty trochu dál, zhruba 25 kilometrů od největších bojů, tak to jsou místa, kam zvuky války doléhají, lidé válku slyší, ale není to tak, že by jim přímo padaly rakety na hlavy. Tam už se problémy trochu liší,“ uvedl Štefan. Samozřejmě, že je problémem i práce. 

Na otázku, jak je Ukrajina připravena na nadcházející zimu, odpověděl Štefan, že horko těžko, ale zvládnout to půjde. „Za cenu toho, že se bude muset všechno strašně zrychlit, to bude velmi důležité. Myslím si, že solidarita s Ukrajinou je v Evropské unii velká, pomoc proudí. Na Ukrajině je zima krutá a opravy budov a obydlí se musí stát teď přes léto, protože na konci září už se začne topit. Rychlost je úplně zásadní,“ zmínil Štefan.

A hovořil také o tom, že minimálně co do počtu lidí jde rozhodně o největší humanitární krizi v Evropě od konce druhé světové války. „Za posledních deset let jsem viděl hodně krizí, byl jsem například čtyřikrát v Afghánistánu, byl jsem v Sýrii během války, v Iráku, dvakrát v Kongu... Na místech, kde se dějí humanitární katastrofy. Tato krize se mě ale upřímně řečeno dotýká víc. Je to dané tím, že když se s lidmi bavím, tak jim jednak rozumím a jednak může být každá matka s malými dětmi moje sestra, každá babička může být klidně moje babička. Je to blízko a jednotlivým lidem rozumíme. Proto je to pro mě trochu jiná krize,“ dodal Štefan.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko to využívalo jako zbraň, to USA neudělají.“ U Moravce se řešilo, na čí energii budeme závislí

20:52 „Rusko to využívalo jako zbraň, to USA neudělají.“ U Moravce se řešilo, na čí energii budeme závislí

Evropa čelí klíčové otázce své energetické budoucnosti - vyhne se nové závislosti na Spojených státe…