Cože? Babiš vytáhl kandidáta na Hrad. A už to jede

21.09.2022 12:27 | Ze sítí

Andrej Babiš promluvil o případném prezidentském kandidátovi za ANO. Opoziční hnutí podle něj uvažuje o čtyřech jménech. Jedno z nich nechtěl prozradit.

Cože? Babiš vytáhl kandidáta na Hrad. A už to jede
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Andrej Babiš v Chrudimi

Předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová, první místopředseda Karel Havlíček nebo bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. To jsou podle Babiše tři ze čtyř jmen, o kterých se uvažuje.

„Určitě jsou to velice kvalitní kandidáti, kteří mají zkušenosti, na rozdíl od těch, kteří kandidují a v podstatě nemají žádné zkušenosti,“ uvedl Babiš pro ČTK.

Věří, že kandidát ANO by díky silnému voličskému jádru postoupil do druhého kola. Pokud by se tak nestalo, uvažovalo by hnutí, zda poskytnout podporu některému z dvou zbývajících kandidátů.

Případný prezidentský kandidát ANO podle něj bude „čistý“ a nebude brát žádné sponzory. Jeho kampaň bude placena výhradně ze zdrojů hnutí. „Na rozdíl od těch, kteří se tam hlásí kvůli podnikatelským nebo lobbistickým zájmům,“ dodal Babiš.

Ze jmenovaných kandidátů vyvolal největší ohlas a překvapení Radek Vondráček. Někteří vyjádřili naději, že se tu rýsuje finále prezidentské volby Pavel - Nerudová. Alexandr Mitrofanov se při představě Vondráčkova prezidentství těší na pokračování „tradice alkoHradu“ a europoslanec Zdechovský zase na „pěkné kytarové večery na Hradě“.

Daniel Hůle z Člověka v tísni rovnou vznesl dotaz: „Pane Babiši, a když bude Vondráček prezidentem, kterého z jeho lichvářských kumpánů uděláte kancléřem?“.

 

 

Zda tím čtvrtým jménem je on sám, to Babiš nechtěl prozradit. Opakovaně už ale řekl, ze prioritou ANO je návrat do vlády. Současný kabinet podle něj situaci nezvládá.

Babiš na minulém sněmu uvedl, že v roce 2025 už nechce kandidovat na poslance a ANO by si mělo najít nového předsedu. I tento postoj prý trochu přehodnocuje. I pod vlivem setkání s občany, kteří ho přesvědčují. „Naši voliči mně na výjezdech stále víc říkají, abych nekandidoval, že mám být znovu premiér,“ uvádí sám.

„Není to už takové kategorické, protože se stalo plno věcí. Musím o nich přemýšlet,“ řekl teď pro ČTK.

Hnutí ANO se podle Babiše bez ohledu na jeho případný odchod musí vyhnout tomu, co se odehrávalo v ODS nebo ČSSD, kdy předseda bude volen z vůle krajských organizací a za to pak bude „krmit krajské organizace ministerskými posty“.

„Hlavně to musí být člověk, který tam není kvůli sobě. Jsem rád, že máme plno schopných lidí, kteří jsou schopni dobře reprezentovat, ale zase jich nemáme dost. Musíme dál budovat hnutí, trošku to ustrnulo,“ vyjádřil představu o svém nástupci.

Andrej Babiš patří podle průzkumů společně s generálem Petrem Pavlem k hlavním favoritům předvolebních odhadů na post prezidenta. V prvním kole by podle agentur měl vyhrát.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

drahota

Dobrý den, pane Turku, vřelé díky za reakci. Já netvrdím, že elektřinu nemáme vyvážet, ale proč my něco poskytujeme levně = elektřinu, ale nakupujeme draze-ropu, zemní plyn, ale třeba i potraviny. U nás jsou v porovnání jedny z nejnižších platů, ale nakoupíme si za to méně, než třeba Němci? Proč s t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pro Brusel. Pro Berlín. Pro Washington.“ O vládě zazněly nepěkné věci. Z úst Jaroslava Bašty

18:35 „Pro Brusel. Pro Berlín. Pro Washington.“ O vládě zazněly nepěkné věci. Z úst Jaroslava Bašty

„Český stát a hlavně jeho vláda není český. Oni pracují pro někoho jiné. Pro Brusel. Pro Berlín. Mož…