"V souvislosti s letošními letními bouřkami registrujeme značný zájem lidí o změnu pojistných smluv na pojištění majetku a nemovitostí. Řada z nich má letité pojistky, které v základním krytí nenabízejí možnost úhrady některých nyní častých živelných škod," řekl deníku Právo Miroslav Beneš ze společnosti specializované na prodej finančních produktů.
Právě zastarávání smluv je nejčastějším problémem mezi lidmi a pojišťovnami, pojistné částky totiž už dávno neodpovídají reálným hodnotám věcí. Není-li ovšem smlouva aktualizovaná, občan se nemůže nijak bránit, jelikož podepsal, co podepsal.
"Čtvrtina populace neví, kdy pojistku uzavřela, ani zda je aktuální. Většina Čechů nemá tušení o výši svého ročního pojistného ani pojištěných rizicích. Neaktuálnost smluv lidé řeší až v případě, kdy se něco stane," podotkl Tomáš Zavoral z České pojišťovny. Češi také ještě stále velmi zřídka využívají služeb finančních poradců, kteří by aktuálnost smluv ohlídali za ně.
Lidi plete slovník, který pojišťovny používají, často také neví o pojistných podmínkách nic, protože smlouvu na jejich osobu nebo majetek uzavřel někdo jiný. Dílčí nevědomost pak vede k tomu, že když například vezme člověku dům voda, zbydou mu jen oči pro pláč. Pojišťovna mu na základě staré smlouvy totiž vyplatí jen drobné, které škodu nepokryjí často ani z poloviny.
Psali jsme:
Česká pojišťovna zaznamenala sedm a půl tisíc případů škod
Smrtící půjčky pro chudé. Čtěte o blahobytu lichvářů v Čechách
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par