Senátní komise pro Ústavu ČR pohřbila svůj původní návrh zbavit prezidenta republiky jeho pravomocí. Běh událostí minulého týdne potvrdil informace ParlamentníchListů.cz, že je Miloši Zemanovi takřka s každým dnem lépe a rozhodně mu nečiní problém jmenovat premiéra či vládu. Ještě to prý nemusí znamenat, že představitelé stran budoucí pětikoalice nechají prezidenta být. Plyne to z informací redakce. Někteří „našeptávači“ totiž začali zmiňovat možnou kompetenční žalobu na prezidenta pro případ, že by odmítal jmenovat některého z ministrů. Třeba tolik skloňovaného Jana Lipavského na post šéfa diplomacie.
Přestože je už minimálně druhým týdnem jasné, že veškeré snahy o údajně dočasné odebrání ústavních pravomocí prezidentu republiku jsou naprosto mimo, protože Miloš Zeman nemá s výkonem ústavních aktů problém, někteří komentátoři neuhýbají ze svých pozic a minimálně tvrdí, že je upuštění od aktivace článku 66 předčasné. Komentátoři však o osudu prezidenta nerozhodují, takže v tomto případě jde o vyjádření názoru, nikoli reálnou hrozbu.
Objevuje se ale něco jiného. Aniž by se sám prezident Zeman dosud k věci jakkoli vyjádřil nebo přímo řekl, že některého kandidáta na ministerský post nejmenuje, v některých kruzích se začíná spekulovat o možné kompetenční žalobě budoucího premiéra na hlavu státu. Jde zjevně o reakci na pondělní vývoj, kdy se začalo nejvýrazněji hovořit o tom, že pirátský adept na post ministra zahraničních věcí Jan Lipavský u prezidenta narazí. Důvodů je celá řada. Například jeho nepříliš přátelský vztah k Izraeli, ale také prohlášení, že po nástupu do funkce zarazí odjezd některých nových velvyslanců na jejich mise (například Adama Vojtěcha do Finska či hradního diplomata Petra Pirunčíka na Ukrajinu). Tím Lipavský způsobil bouři a obavy dokonce u cizích diplomatů z vývoje naší zahraniční politiky.
V reakci na možné problémy se jmenováním Lipavského již na budoucího premiéra Petra Fialu z ODS padly novinářské dotazy. Ten reagoval slovy, že v jeho chápání Ústavy by prezident měl vyhovět ministerským nominacím předsedy vlády a automaticky je jmenovat. Fialova slova ale nebyla nijak konfrontační.
„Já se snažím o to, aby tu fungovala standardní demokracie ve všech směrech, aby tu existovala shoda mezi klíčovými ústavními institucemi a činiteli, kteří je reprezentují. V tomto směru jednám i s prezidentem Milošem Zemanem. Ale chtěl bych k tomu říct, že Ústava v tomto směru mluví poměrně jasně. Je to předseda vlády, kdo předkládá návrh na jmenování členů vlády a tak, jak chápeme Ústavu, pan prezident bude tento návrh akceptovat,“ zaznělo od Fialy po pondělním podpisu koaliční smlouvy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka