„Česko bude mezi lety 2023 až 2025 každý rok dávat půl miliardy korun na humanitární, stabilizační a rekonstrukční pomoc Ukrajině. Po jednání vlády o tom informoval ministr zahraničí Jan Lipavský. Škoda jen, že se podobné pomoci nedostává v roce 2022 spoustě krachujících českých podnikatelů, kteří celá léta politiky ze svých daní živili,“ konstatuje Macek ve své glose.
Na humanitární, stabilizační, rekonstrukční a hospodářskou pomoc Ukrajině by mělo Česko mezi lety 2023 až 2025 každý rok dát půl miliardy korun. Program, který předložila ministerstva zahraničí a průmyslu a obchodu, na včerejším zasedání schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to následně řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Větší část programu je pokračováním pomoci poskytované letos a navazuje na dlouhodobé stabilizační a transformační působení Česka na Ukrajině. Zbytek by měl přispět k zapojení českých firem do rekonstrukce země napadené Ruskem. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici.
Jedním z těch, který hodlal kvůli extrémně drahým energiím a nedostatečné pomoci státu zavřít sklárnu v Harrachově, je podnikatel František Novosad. Nakonec se však rozhodl, že bude v provozu pokračovat. „Lidi na úřad práce nepošlu, budu to dotovat ze svého,“ uvedl Novosad a znovu rázně zkritizoval Fialovu vládu. „Politici nás v tom nechávají samotné,“ má jasno Novosad.
Ale zpět k Mackovým glosám, kdy se dále věnuje slovům vicepremiéra Víta Rakušana. „I přes veškerou pomoc vlády ceny energií budou vyšší, než třeba byly v loňském roce. Ale tohle je daň za naši nezávislost a naši svobodu. Tohle je daň za to, že stojíme na správné straně.“ Doufám, že se vám po těchto slovech ulevilo, protože zvláště tu nezávislost nám tato vláda prohlubuje dnes a denně. Ale vážně: je to daň za rudozelený Green Deal, kvantitativní uvolňování a další eurounijní šílenosti,“ konstatuje Macek.
„Hospodářské noviny: Co přinese zima válčícím stranám na Ukrajině? Rusové na ni nejsou připraveni, na rozdíl od Ukrajinců,“ dodává Macek.
„Bílý dům zveřejnil novou národní bezpečnostní strategii se záměrem „efektivně soutěžit s Čínou“ a zadržovat „nebezpečné Rusko“,“ zmínil také Macek.
„Polský premiér Morawiecki ve vysílání polského rozhlasu prohlásil, že za nehodou na polském úseku ropovodu Družba by údajně mohlo stát Rusko. Zatím sice neví, kdo stojí za touto nehodou, zda to byla nehoda nebo sabotáž. ‚Příslušné služby vše zjišťují. Mnohé stopy samozřejmě okamžitě ukazují na Kreml, ale my chceme být zodpovědní a pouze poté potvrdit domněnky.‘ Raději bez komentáře,“ zakončil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef