Malá na úvod prozradila, že hnutí ANO očekávalo, že se ČSSD možná vrátí k vyjednáváním o vládě, takže fakt, že se tak nakonec opravdu stalo, kolegy Andreje Babiše nijak nezaskočilo. Teď podle Malé záleží na tom, zda ČSSD přesvědčí své členy o tom, že má smysl vstupovat do vlády, a zda to nakonec členové ČSSD posvětí v referendu. „Z toho by měli mít strach z vedení ČSSD, přesněji řečeno vedení ČSSD. Teď je to opravdu na ČSSD, aby přesvědčila své členy, aby do toho šli,“ podotkla poslankyně.
Markéta Pekarová Adamová dala najevo, že se nediví tomu, že je hnutí ANO vlastně v klidu. „Tady pořád je ta záložní koalice s SPD a s komunisty. Tato koalice velmi dobře funguje. Naposledy se to ukázalo třeba při zvolení pana Jiřího Maška (ANO) do čela GIBS,“ uvedla Pekarová Adamová.
Malá se okamžitě ohradila. „Mě baví, jak se tady pořád mluví o hlasovací mašinerii, ale mě by tedy zajímalo, jak bychom to měli udělat, aby s námi kolegové z SPD nehlasovali. To za nimi máme jít a říct, nehlasujte pro naše návrhy, protože si to TOP 09 nepřeje?“ zlobila se Malá. „A já bych vám, paní kolegyně, ráda připomněla, že SPD hlasovala několikrát také ve shodě s TOP 09,“ vypálila Malá.
A pokud jde o zvolení Maška do čela GIBS, poslankyně Malá zdůraznila, že opozice měla několik pokusů na to, aby prosadila nějakého svého kandidáta, ale tato opozice to nedokázala. Mimo jiné i proto, že mnoho jejích poslanců v jistou chvíli nepřišlo do práce. Političku TOP 09 tím však neumlčela. Dáma znovu zdůraznila, že popíraná koalice ANO, KSČM a SPD disponuje většinou 115 hlasů a opozice s tím nic nezmůže.
„Tak proč jste do toho kopali, když byl zvolen Ondráček? Proč jste to nenechali být?“ ptala se před kamerami Malá. „Tady se prostě ukazuje, že kdo chce moc, nemá nic,“ doplnila Babišova poslankyně.
Pekarová se však znovu nenechala umlčet a trvala si na tom, že poslance hnutí ANO vůbec nikdo nenutil, aby podporovali komunistu Zdeňka Ondráčka nebo teď svého nominanta z hnutí ANO. Rozhodli se pro to sami. Stejně tak se mohli rozhodnout hlasovat pro někoho z ODS či od Pirátů a bylo by to vyřešeno. Pekarová si však nevzala na paškál jen ANO. Nešetřila ani komunisty. KSČM považuje za krajně levicovou stranu, v podstatě extremistickou, která se dosud nedokázala vyrovnat se svou minulostí.
V tu chvíli se o slovo přihlásila Aulická. „To samé můžeme říct o TOP 09, můžeme říct, že je to extrémně pravicová strana. Ale já si myslím, že to není vhodné. Jsme demokratické strany a byly jsme demokraticky zvoleny,“ ohradila se komunistka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp