Začne-li platit, zatne do státních financí sekeru v nevídané výši přesahující 130 miliard korun (někteří mluví dokonce o 150 miliardách). To je ale zhruba dvojnásobek oproti původnímu záměru vlády, a tak se premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová snaží přesvědčit senátory, aby předlohu vrátili do Sněmovny a vypustili z ní pozměňovací návrh zvyšující slevu na poplatníka.
To ale nemusí být jediná změna, která v balíčku nastane. Situace se mohou pokusit zneužít různé lobbistické skupiny k prosazení svých vlastních zájmů. Bude-li totiž v Senátu nalezena shoda ohledně zrušení superhrubé mzdy, výše daně z příjmu a slevy na poplatníka, je více než pravděpodobné, že Senátem vrácený návrh zákona projde Sněmovnou naprosto hladce. A případné „drobné“ úpravy prosazené lobbisty se bez větší pozornosti svezou se zájmem schválit klíčový zákon do konce roku.
Že obavy z tlaku lobbistů jsou zcela na místě, ukázalo už i projednávání daňového balíčku ve Sněmovně. Zde kromě stravenkářské lobby byli obzvlášť aktivní také zástupci výrobců cigaret. Ti se neomezili jen na neformální konzultace, ale dokonce oslovili jednotlivé poslance dopisem (redakce PL dopis získala přímo od několika poslanců, který si nepřáli být jmenováni), ve kterém zcela konkrétně doporučovali, jak mají hlasovat o pozměňovacích návrzích týkajících se zdanění tabákových výrobků.
Dopis podepsali generální ředitelé českých poboček společností British American Tobacco, Imperial Tobacco, Japan Tobacco Internatonal a několika menších dovozců cigaret.
Pozoruhodný je samotný dopis, který odporuje obvyklé parlamentní praxi, ale především jeho obsah. Zde uvedení prodejci cigaret podporují poslanecké návrhy na růst zdanění zahřívaného tabáku, a naopak na snížení tempa zvyšování daní u klasických tabákových výrobků určených ke kouření. Přitom argumentují výhradně výběrem daní, a naopak zcela ignorují, že nižší zdanění zahřívaného tabáku oproti cigaretám odráží skutečnost, že bezdýmné tabákové výrobky představují významně menší zdravotní riziko než klasické cigarety. Na tom se přitom vloni při zavádění daně na zahřívaný tabák shodlo české ministerstvo financí a zdravotnictví s tím, že právě nižší zdanění bezdýmných tabákových výrobků by mělo vést kuřáky k tomu, aby přecházeli od cigaret k méně škodlivým alternativám a docházelo tak ke snižování škod na zdraví českých občanů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Richterová