Dánsko platí každému přistěhovalci 41 140 korun měsíčně. Víte vůbec, jak to bude u nás?

23.08.2015 13:05 | Zprávy

V Makedonii začali na hranicích kvůli uprchlíkům používat slzný plyn a vyhlásili mimořádný stav, Britové s Francouzi chtějí učinit přítrž průniku migrantů přes kanál La Manche, Maďarsko buduje opevnění hranic a u nás? Jako by se nechumelilo. Česká republika nechystá sofistikovaná opatření, která vůči nelegálním migrantům uplatňují v Dánsku. To je považováno za jednu z nejvstřícnějších zemí pro uprchlíky. Jak počtem udělených azylů, tak systematickou prací zaměřenou na začlenění migrantů do společnosti.

Dánsko platí každému přistěhovalci 41 140 korun měsíčně. Víte vůbec, jak to bude u nás?
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

V této severské zemi se uprchlík, který v ní chce žít, musí naučit řeč, reálie, dostane umístěnku na určité místo, které nesmí po určitou dobu opustit. Čímž Dánové preventivně zamezují vzniku potenciálně nebezpečných diaspor, kde by mohl začít bujet terorismus.

Nově zvolená dánská vláda také plánuje snížit sociální dávky pro uprchlíky na polovinu. Dánská ministryně pro imigraci Inger Stöjbergová konstatovala, že Kodaň nepochybně bude pomáhat těm, kdo to potřebují. Pokud by však přistěhovalců přicházelo příliš mnoho, jejich začlenění do společnosti by nebylo možné.

„Je to otázka zpomalení přílivu žadatelů o azyl. Musíme být schopni ho zvládat,“ řekla ministryně. Dánská vláda oznámila, že sociální dávky pro přistěhovalce klesnou ze současných 11 300 dánských korun – cca českých 41 140 korun – měsíčně na 6 000 – cca 21 850 českých korun. Ti, kdo složí zkoušku z dánštiny, dostanou měsíční bonus 1 500 dánských korun – 5 460 českých korun.

 „V souvislosti s vlnou migrantů na území České republiky se neuvažuje o změně zákonů souvisejících se vstupem a pobytem na území země. Nicméně v současné době posuzuje Poslanecká sněmovna návrh novely zákona o azylu, pobytu cizinců a dalších souvisejících zákonů. Tento návrh primárně implementuje právo Evropské unie,“ odpověděla na sadu otázek ParlamentníchListů.cz Gabriela Vaňková z odboru komunikace Ministerstva vnitra.

Azylové a migrační právo České republiky vychází především z úpravy unijní, protože v rámci Evropské unie existuje takzvaný společný evropský azylový systém. Jeho součástí jsou směrnice a nařízení, kterými je Česká republika jako členský stát Evropské unie vázána. Rozličné směrnice EU, které jsou pro Českou republiku závazné, lze najít i v oblasti návratu nelegálních migrantů do země původu, případně v oblasti legální – zejména pracovní – migrace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šok kolem globálního oteplování: Zjistili, že to přehnali a všechny naštvali

11:36 Šok kolem globálního oteplování: Zjistili, že to přehnali a všechny naštvali

Bývalý britský premiér Tony Blair varuje, že debata o změně klimatu se stala iracionální a odrazuje …