Demokracie v ohrožení, hrozí prokurátorský stát. Bohumil Doležal se zamýšlí nad našim vývojem

16.07.2016 13:42 | Zprávy

Politický komentátor Bohumil Doležal tvrdí, že Česko je ve stavu ohrožení, ve vážné krizi. Je to dle jeho názoru krize polistopadové demokracie a v některých momentech se zároveň kryje s krizí celého západního společenství. Uvedl to alespoň pro server Echo24.cz.

Demokracie v ohrožení, hrozí prokurátorský stát. Bohumil Doležal se zamýšlí nad našim vývojem
Foto: ČT
Popisek: Bohumil Doležal

„Na první poslech to zní apokalypticky. Je však třeba vzít v úvahu, že je to apokalyptické normálně, tak jako život a dějiny. Život i dějiny znamenají nikdy nekončící řetězec krizí, které nezbývá než překonávat,“ podotýká Doležal.

Podle něj je správné a zodpovědné chápat přítomnost, tento okamžik, jako chvíli, kdy se rozhoduje o všem. „A sebe jako toho, na jehož rozhodnutí záleží. „Jeden středověký židovský myslitel kdysi velmi pěkně poznamenal, že své momentální situaci by člověk měl vždycky rozumět tak, jako by síly dobra a zla byly zrovna ve světě v rovnováze a to, co rozhoduje, byl jeho hlas,“ dodává komentátor.

Původní zpráva ZDE.

Listopadový převrat v roce 1989 podle jeho názoru znamenal návrat do duchovního, politického, kulturního prostředí, v němž se předtím po tisíciletí odehrávaly naše dějiny. „Střízlivě vzato, byli jsme spíše jednou z periferií západního společenství, ale i periferie má svůj smysl a význam a může celek obohatit. Střízlivý pohled na sebe sama přitom vůbec nepopírá, že každá část společenství má nějaký zvláštní a nezaměnitelný úkol a poslání, který za ni nikdo neudělá, takže bez ní by byl celek podstatně ochuzen,“ říká s tím, že to, co po roce 1989 vzniklo, mělo mnoho chyb.

Rozložené české demokracii teď však prý aktuálně hrozí, že zdegeneruje v policejní a prokurátorský stát. „Že by fungoval jaksi sám ze sebe a stál jen na podpoře nezávislých iniciativ a spřízněných médií (Respekt, Aktuálně.cz atd.), je jen obtížně představitelné. Naštěstí je tu navíc ještě k dispozici manažerský spasitel, který už předem přesvědčil zástupy, že je dokáže nasytit vodňanským kuřetem a koblihami. Fanatismus nemůže fungovat sám o sobě, musí být spojen s pragmatismem. Když ovšem politické uspořádání stojí na propojení fanatismu, intelektuálního snobismu a populistického kýče, bude velmi obtížné s ním hnout,“ nebere si servítky komentátor.

Závěrem uvádí, že Česko se opět ocitá na křižovatce. „Ano, víc než kdy jindy. Deprimující je přitom povaha křižovatky: zdá se, že všechny cesty z ní vedou zpátky,“ uzavřel.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Jste pro zrušení senátu?

Mám dotaz k vaší kritice toho, jak senát pracuje. Myslíte, že je opravdu užitečný? A kdyby ANO získalo v senátu i ve sněmovně většinu, zrušili byste senát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

4:44 „Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

Co koupil v Itálii za pět eur, ho v Česku stálo 750 Kč. Podnikatel, místopředseda regionálního sdruž…