Deník Die Welt informoval, že záměr Německa a dalších 14 států EU byl oznámen po zasedání ministrů vnitra EU a k přibližně 28 tisícům evakuovaných Afghánců by tak měly do Evropy zamířit desetitisíce dalších – poskytnuto mělo být již 38.146 příslibů.
Spolkové ministerstvo vnitra však zdůraznilo, že německý podíl není novým závazkem. „Německo souhlasilo s přijetím bývalých místních pracovníků a Afghánců, kteří jsou obzvláště ohroženi. Dosud bylo přijato kolem 25.000 vstupů,“ uvedlo. Mezi těmito Afghánci má být 19.000 místních pracovníků a asi 6000 zvláště zranitelných Afghánců, kteří jsou po přebrání moci v zemi radikálním hnutím Tálibán v ohrožení.
Místopředseda vlády Severního Porýní-Vestfálska Joachim Stamp (FDP) ocenil, že existuje „ochota ukázat, že i ostatní členové EU chtějí převzít odpovědnost“.
Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová pak po oznámení záměru ohodnotila, že jde o „působivý akt solidarity“.
Ostatní země však na rozdíl od Němců přijmou výrazně menší počty Afghánců. Francie a Španělsko souhlasí s přijetím 2500 Afghánců, Nizozemsko s 3100 a Švédsko hodlá přijmout 2000 lidí.
Česká republika evakuovala celkem 169 Afghánců. O mezinárodní ochranu v Česku požádalo 152 z nich.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.