Studie se zaměřila na více než tisíc dětí z různých koutů světa – z USA, Kanady, Číny, Jordánska, Turecka a Jihoafrické republiky. Testu se zúčastnily děti od pěti do dvanácti let z křesťanských, muslimských a ateistických rodin.
„Celkově je naše zjištění v rozporu se všeobecně rozšířeným předpokladem, že děti z náboženských rodin jsou více altruistické a laskavé k ostatním,“ sdělil jeden z autorů průzkumu publikovaného tento týden v Current Biology. Nijak se tedy nepotvrdilo, že by náboženství představovalo nezbytný opěrný systém pro normální morální vývoj jedince. Děti z náboženských rodin byly agresivnější než děti z rodin ateistických, přičemž se také ukázalo, že čím starší děti byly, tím byly agresivnější. Děti z muslimských rodin pak byly méně tolerantní než děti z křesťanských rodin či rodin ateistických.
Celý text v angličtině najdete zde
Keith Porteus Wood z britské Národní světské společnosti výsledky průzkumu přivítal. Snad si i díky němu rodiče uvědomí, že vedení k víře není nezbytné. Další průzkum ovšem ukázal, že většina dospělých lidí věří v potřebnost víry.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV