Díky EU máme rok co rok hodně peněz navíc, upozorňuje státní tajemník pro Evropu

11.05.2014 20:41 | Zprávy

Státní tajemník pro Evropu Tomáš Prouza si v rozhovoru pro server Echo24.cz postěžoval, že se v Česku debata o EU vede spíše v emocionální rovině než v rovině ekonomické. Dosud prý nikdo nespočítal, kolik nám deset let v Česku vyneslo. Za deset let to podle Prouzy bylo 3,1 bilionu korun. K tomuto číslu ale dospěl specifickou metodou, kterou možná nejen euroskeptici podrobí značné kritice.

Díky EU máme rok co rok hodně peněz navíc, upozorňuje státní tajemník pro Evropu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Prouza prozradil, že po svém příchodu na Úřad vlády ve svém týmu nenašel jediného makroekonoma, přitom členství v EU přináší také hospodářské výhody prospívající ekonomice. Prouza jen kroutí hlavou nad tím, proč je dosud nikdo nevyčíslil. Oněmi výhodami jsou především posilování obchodu díky snižování obchodních bariér a peníze mířící do Česka z fondů soudržnosti. Kdybychom nebyli v EU, české firmy by nemohly z těchto výhod těžit.  

Jednou postavená továrna vydělává i v dalších letech

Peníze, které Česká republika každý rok získá navíc, podle Prouzy znamenají hospodářský přínos i v letech dalších. Proto je ve své studii rok co rok připočítává znovu, a také proto je konečný finanční přínos členství v EU pro Česko tak vysoký, 3,1 bilionu korun.

„Peníze, které přišly v konkrétním roce, v ekonomice dál žijou. Když vám to jeden rok přinese novou investici, nějakou novou továrnu, tak ta továrna potom funguje dál, tu po roce nikdo nezavřel. A ta továrna k českému HDP přispívá i další roky,“ popisuje základní myšlenku studie Prouza. „Teoretický přínos členství v EU jsou dvě procenta ročně, konzervativně jsme odhad snížili na 1,1 procenta. Chtěli jsme mít ten odhad pokud možno konzervativní," pokračuje.

V květnu bude zveřejněna tisková zpráva na toto téma a na konci května proběhne seminář, kde prý autoři použitou metodologii řádné osvětlí. Prouza trvá na tom, že nejde o žádný jejich výmysl. Podobné metody jsou podle něj vyvíjeny i pro Evropskou komisi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…