Díky Rychetskému měl Ústavní soud respekt a autoritu, loučil se Šimíček

13.06.2024 20:46 | Monitoring

Z Ústavního soudu po deseti letech odešel soudce Vojtěch Šimíček. Coby soudce zpravodaj měl za deset let více než tři tisíce řízení. V pořadu Interview ČT24 chválil prezidenta Petra Pavla za výběr nových kolegů na Ústavním soudu a hovořil mimo jiné o nátlaku ze strany tehdejšího hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Díky Rychetskému měl Ústavní soud respekt a autoritu, loučil se Šimíček
Foto: ČT24
Popisek: Bývalý ústavní soudce Vojtěch Šimíček

„Měl jsem úžasnou rozlučku se svými kolegy z Ústavního soudu. Bylo to absolutně nádherné, velmi si toho vážím. A těším se, co mě čeká v budoucnu,“ uvedl  v pořadu Interview ČT24 Vojtěch Šimíček, který od středy již není ústavním soudcem a nyní se vrací na Nejvyšší správní soud.

Odmítl tvrzení, že by se Ústavní soud začal definovat jako nová politická strana. A podotkl, že jeho dekáda u Ústavního soudu nebyla až tak dramatická, jako byly dekády předchozí.

Během jeho působení u Ústavního soudu došlo k několika porušením ústavního pořádku v České republice, u kterých by si podle svých slov přál, aby skončila před Ústavním soudem, ale nedošlo k tomu. „Mrzelo mě, že u některých zásadních ústavních problémů jsme nedostali šanci je vyřešit. Abych byl konkrétní, tak v té dekádě, která nyní uplynula u Ústavního soudu, byly otázky, které by zasloužily, aby se jimi Ústavní soud mohl zabývat.

Největší ústavní problém z hlediska toho politického systému bylo fungování vlády Jiřího Rusnoka bez důvěry a vlastně bez ambice získat důvěru. To je věc, která se v budoucnosti České republiky může opakovat. Pořád také nevíme, jak je to s nejmenováním nebo s odvoláním některého ministra,“ zmínil emeritní soudce Ústavního soudu věci, kterými by se v delší perspektivě měl Ústavní soud zabývat.

Za své působení u Ústavního soudu pracoval pod dvěma předsedy, pod Pavlem Rychetským a posléze pod Josefem Baxou. Necítí se však jako převozník mezi těmito dvěma předsedy. „Převozník je silné slovo. Byl to obrovský dar, že jsem mohl být u toho přerodu a poslední rok svého mandátu jsem mohl být přítomen novým soudcům. Protože jsem emeritním soudcem Ústavního soudu, mohu být otevřenější a mohu velmi ocenit stávajícího pana prezidenta za výběr nových kolegů na Ústavním soudu, skutečně práce s nimi je obrovskou radostí. A je pro mě dar, že jsem si to s nimi ten jeden rok mohl takto užít,“ dodal bývalý ústavní soudce.

I přes odlišné názory si Rychetského neskonale váží: „Vážím si celého jeho života. Byl to předseda Ústavního soudu, kterého jsme si všichni velmi vážili. I díky němu, si myslím, že Ústavní soud měl veliký respekt na veřejnosti, měl velkou autoritu,“ dodal Vojtěch Šimíček.

Šimíček několikrát zdůraznil, že během své kariéry nikdy nebyl cílem politického nátlaku. S výjimkou setkání s Vratislavem Mynářem, tehdejším kancléřem Kanceláře prezidenta republiky. Podle Šimíčka šlo o „neumělý pokus“ o ovlivňování. „S čistým svědomím mohu říci, že za tu dobu, co působím jako soudce, čili od roku 2003, byly jedině dva pokusy, kdy byl učiněn náznak o to, ovlivnit mé rozhodování v konkrétních kauzách. Dva případy jsou zdokumentovány a vypovídal jsem o nich před podvýborem pro justici, kde šlo o nějaké náznaky a přání tehdejšího kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře.

Ten první případ, to šlo o služební zákon, byl jsem čerstvým soudcem a nenapadlo mě, že schůzka vyvolaná ze strany kancléře prezidenta republiky by mohla být motivována něčím podobným, to jsem byl zaskočen. Ten druhý případ, to jsem se pojistil, a když mi kancléř poslal SMS, že by se rád setkal na kafe, tak jsem mu hned odpověděl, že předpokládám, že není smyslem schůzky bavit se o kauze, která už je u Ústavního soudu nebo může být. Byl jsem ujištěn, že o nic takového nejde. Celá ta schůzka byla tragikomická, kde pan kancléř kroužil, kroužil, já jsem vlastně pořád nepochopil, o co mu jde. Pak jsem si říkal, že nic nechtěl na schůzce říct, takže asi za tím bude něco jiného. Prošel jsem si spisy a pak mi došlo podle konkrétních okolností, k čemu směřoval. Byl to velmi nesmělý náznak přání, jak by asi Ústavní soud měl rozhodovat,“ líčil Šimíček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

10:25 Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

Nová omezení by brzy mohla potkat řidiče v Praze. Během letoška se totiž bude vybírat varianta rekon…