Divák není osel. Zpravodajství je tak blbé, že se to nedá komentovat. Slovo má po delší době žena, která zanechala v ČT stopu

09.12.2015 4:49 | Zprávy

ROZHOVOR Dnešní zaměstnaneckou skladbu České televize tvoří podle Jany Dědečkové, která byla v čase takzvané televizní krize nenáviděnou členkou Rady ČT, dětičky reformních komunistů, rozeřvaní odborářští rowdies a názorově spřízněný fanklub. Pluralita je pro ně sprosté slovo, takže se nemůžeme divit výstupům, které veřejnoprávní televize za peníze občanů produkuje. Českou televizi charakterizují jednosměrnost, deficit plurality a manipulace.

Divák není osel. Zpravodajství je tak blbé, že se to nedá komentovat. Slovo má po delší době žena, která zanechala v ČT stopu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

V období takzvané televizní krize na přelomu let 2000 a 2001 jste byla členkou Rady České televize, nyní ji sledujete i z pohledu místopředsedkyně Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů. Změnilo se za tu dobu zpravodajství České televize k lepšímu, nebo k horšímu?

Domnívám se, že zpravodajství a publicistika v České televizi je stejně zoufalá, jako tomu bylo před léty. Povrchní, aktivistické, s nulovou informační hodnotou. A jak říká Petr Žantovský: „Prostě tak blbé, že se to ani nedá komentovat.“ Člověk by málem uvěřil tvrzení, že v rozlehlých chodbách České televize dodnes „bloudí plukovník Diviš a Českou televizi řídí“. Pro připomenutí plukovník Diviš byl v dobách hluboké totality šéfem zpravodajství a měl ideový dohled nad vysíláním. A jen tak mimochodem, byl tchánem zpěváka Michala Prokopa. Pravda je však mnohem méně spiritistická. Plukovník Diviš zanechal v České televizi svá kukaččí vejce. Dětičky reformních komunistů, rozeřvaní odborářští rowdies a názorově spřízněný fanklub, to je dnešní zaměstnanecká skladba České televize. Pluralita je pro ně sprosté slovo, takže se nemůžeme divit výstupům, které Česká televize přináší občanům za jejich peníze.

Kritici vyčítají veřejnoprávní televizi nastavení určitého pohledu na události, tedy ten tak často zmiňovaný pravdoláskařský pohled a názorovou blízkost s TOP 09. Vnímáte to podobně, nebo to považujete stejně jako vedení České televize za účelové útoky?

Za účelový útok bude Česká televize – a všechny na ČT finančně závislé skupiny od interních a externích spolupracovníků až po uklízečku – považovat každou kritiku. Nezapomeňte, že Česká televize distribuuje naprosto neprůhledným způsobem 7 miliard koncesionářských poplatků mezi soukromé subjekty. Dodnes jsem přesvědčena, že ČT Invest, který založil ředitel Ivo Mathé, sloužil svého času k financování vzniku Unie svobody. Veškeré dokumenty se ale jako zázrakem ztratily při televizní krizi. Po zrušené firmě zůstal jen nedoplatek 80 milionů na dani. Ten jednostranný pravdoláskařský pohled byl i jeho dílem. Nejprve to byla ODA, Unie svobody a Luxovi lidovci, v době televizní krize byla jejich miláčkem čtyřkoalice.

V době Paroubkovy vlády nebyli tak šílení, protože nenáviděný Klaus se stal samostatně ostřelovanou jednotkou a Mirek Topolánek se pomalu začal bratřit i s některými tzv. pravdoláskaři, protože věděl, že pokud je nepustí tzv. „k lizu“, tak si o volebním vítězství může nechat zdát. Je téměř příznačné, že mu celou dobu vlády a hlavně v závěru jeho kariéry řádně mydlili schody s pomocí České televize. Když Kalousek s knížetem založili TOP 09, skončil pro Topolánka generální pardon v médiích a bylo jen otázko času, kdy pravice za hlasitého ryku půjde do kytek.

Tím, koho Česká televize určitě nemusí, je nynější prezident Miloš Zeman. Ten si to u ní definitivně pokazil prohlášením, že neplní svoji veřejnoprávní funkci a stává se nejenom komerční televizí, ale dokonce špatnou komerční televizí. Dá se to ze strany hlavy státu považovat za bezprecedentní útok na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby, jak v oficiálním vyjádření ČT zareagovala?

Prezident si prohlášením o České televizi neměl co pokazit, on byl prostě Českou televizi dehonestován vždy. Už tím, jak ho pejorativně nazývali důchodcem z Vysočiny. A po tom, kdy se prezidentem nestal „jejich kníže“, a to ani přes veškerou viditelnou snahu České televize, se Miloš Zeman stal v ČT personou non grata. Domnívám se, že on to unese. Jen my, kteří si Českou televizi platíme, bychom to neměli s takovým klidem snášet.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…