První rezoluci, kterou předložila Ukrajina s evropskou podporou, přijalo shromáždění velmi výraznou většinou. Podpořilo ji celkem 143 států, proti bylo pouze pět zemí: Rusko, Bělorusko, Severní Korea, Nikaragua a Sýrie. Tato rezoluce jasně odsoudila ruskou anexi čtyř ukrajinských regionů a důrazně vyzvala Rusko k okamžitému stažení svých jednotek z ukrajinského území, čímž potvrdila závazek OSN k územní celistvosti Ukrajiny. Čína a Indie se podle dostupných informací zdržely hlasování, což odpovídá jejich obvyklému přístupu k této otázce.
Valné shromáždění, které má 193 členských zemí, hlasovalo o dvou konkurenčních návrzích rezolucí – jedné předložené Washingtonem a druhé, která byla připravena Ukrajinou a evropskými státy – při příležitosti třetího výročí ruské invaze do sousední země.
Při pondělním hlasování ve Valném shromáždění OSN dosáhla Ukrajina dílčího diplomatického vítězství, když byla přijata její rezoluce předložená ve spolupráci s evropskými zeměmi. Jednalo se o klasický typ „ukrajinské rezoluce“, který se ve Valném shromáždění schvaluje pravidelně každý rok od začátku ruské invaze. Tento návrh jasně požadoval okamžité stažení všech ruských sil z ukrajinského území.
Tentokrát však Ukrajina získala menší podporu. Zatímco běžně tyto rezoluce podporovalo až 140 ze 193 členských států OSN, letos jich bylo pouze 93, mezi nimi bylo i Česko a Ukrajina. Proti rezoluci hlasovalo 18 zemí, mezi nimi překvapivě Spojené státy společně s Ruskem, Izraelem, Maďarskem. Celkem 65 států se zdrželo hlasování včetně Číny nebo Indie, které se tradičně k těmto rezolucím stavějí zdrženlivě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská