Dobré bydlo v Senátu. Další příběhy „Vystrčilova profesora“

24.10.2021 8:36 | Kauza

Z pražské právnické fakulty do sídla Senátu dojdete kolem Rudolfina a přes most rychlou chůzí za deset minut. Již dvacet tři let spojuje tato trasa působiště Jana Kysely, právníka, o kterém se v posledních dnech hodně mluví. Dlouholetý tajemník senátní komise pro Ústavu je vedle Miloše Vystrčila jednou z hlavních tváří akce „článek 66“, usilující o zbavení prezidenta Zemana jeho pravomocí.

Dobré bydlo v Senátu. Další příběhy „Vystrčilova profesora“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart, Michael Žantovský a Jan Kysela

Ačkoliv na veřejnosti za Senát v kauze „zbavení pravomocí“ vystupuje především jeho předseda Miloš Vystrčil, to nejpodstatnější se odehrává v senátní „komisi pro Ústavu“. Doslova se jmenuje Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury a předsedá ji senátor Zdeněk Hraba (STAN). Miloš Vystrčil je však v této komisi členem.

Jak jsme již psali, v pozici tajemníka senátní komise pro Ústavu působí ústavní právník Jan Kysela. Ten byl v pozici „experta“ v médiích jedním z prvních, kdo veřejně hovořil o nezpůsobilosti Miloše Zemana vykonávat úřad, a to ještě před tím, než byl hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici.

Kysela také poněkud kuriózně z pozice „ústavněprávního experta“ radil nemocnici, jak formulovat odpověď na otázky senátorů (na jejichž formulaci se jako senátní expert na Ústavu velmi pravděpodobně podílel také).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…