Při diskuzích s občany, zaměstnavateli, zemědělci, odboráři, starosty, místními spolkaři a dalšími lidmi se ekonomka Ilona Švihlíková během své volební kampaně na Vysočině setkává nejčastěji s tématy, jako jsou rozvrat zemědělství, vzdělanost mládeže, dotace a samospráva, správa nemocnic v kraji, dopravní obslužnost a ze sociálních otázek především nezaměstnanost. Při debatách slyšela ekonomka stížnosti na pokles úrovně absolventů, na rušení technických oborů, úpadek řemesel i pracovní morálky u mladých uchazečů.
„Odboráři v Jihlavě se obávají slučování průmyslových škol a učňovských oborů. Podle nich tato situace povede ke zhoršování praktických dovedností absolventů a v závěru k tomu, že firmy nebudou chtít na praktickou výuku přispívat. To, že profil absolventů už delší dobu neodpovídá tomu, jak je nastavena česká ekonomika, patří k častým tématům,“ svěřuje se pro ParlamentníListy.cz docentka Ilona Švihlíková, která v kraji Vysočina vede kandidátku SPOZ.
Celý text Ilony Švihlíkové pro ParlamentníListy.cz ZDE
Pracovat rukama znamená být podčlověk
Debatu, která šla do větší hloubky, pak zažila v PKS okna ve Žďáru nad Sázavou. „Šlo o drtivou kritiku současného systému vzdělávání. Opakovaně zazněl nezájem či přímo odpor k manuální práci u mladých. Je to jistě dáno i celospolečenskou atmosférou, která manuální prací opovrhuje a neváží si řemesel a zručnosti,“ upozorňuje Ilona Švihlíková, která na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze vede katedru politických, společenských věd a ekonomie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník