Prezident Vladimir Putin oznámil, že nemusí dále prodlužovat obilnou dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou, pod kterou se podepsala i OSN a Turecko, jako garanti této úmluvy. Tato úmluva pomohla navýšit dodávky ukrajinského obilí na Blízký východ, do afrických států či do jiných koutů světa. Putin prohlásil, že dohoda nemusí být znovu prodloužena, pokud nebudou splněny ruské požadavky.
„Můžeme pozastavit naši účast na dohodě, a pokud všichni ještě jednou řeknou, že všechny sliby, které nám byly dány, budou splněny, pak ať tento slib splní. Okamžitě se k této dohodě znovu připojíme,“ řekl Putin v rozhovoru pro ruskou státní televizi. Anglicky mluvícím čtenářům jeho slova přinesla agentura Reuters.
Ve vysílání také oznámil, že dosud nedostal ani ze strany OSN ujištění, že se organizace ruskými požadavky zabývá a je připravena je plnit.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle Reuters později objasnil, že Rusko zatím nepřijalo konečné rozhodnutí o tom, zda odstoupit od dohody o obilí.
Agentura v této souvislosti připomněla, že ze strany OSN zazněl v létě roku 2022 příslib, že bude pracovat na tom, aby se ruská hnojiva dostala na mezinárodní trh. Právě to se podle Moskvy zatím nestalo. Export hnojiv sice nepodléhá západním sankcím, ale finanční omezení fungující v systému SWIFT namířená proti Rusku komplikují platby za tento export.
Zdroje agentuře Reuters řekly, že generální tajemník OSN Antonio Guterres napsal dopis Putinovi, v němž navrhl, aby Moskva povolila pokračování dohody několik měsíců, aby Evropská unie měla čas na připojení dceřiné společnosti Ruské zemědělské banky (Rosselchozbank) k mezinárodní platební síti SWIFT.
Putin však trval na tom, že žádný takový dopis nedostal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.