Memorandum o přeshraniční spolupráci, které má zvýšit dostupnost zdravotní péče ve Šluknovském výběžku, podepsané zástupci Česka a Německa, je podle Vojtěch pouze doplněk, ne náhražka za české nemocnice. Nehrozí prý, že by se některá z nemocnic ve Šluknovském výběžku uzavřela. „Bez nemocnice v Rumburku, potažmo nemocnice ve Varnsdorfu, není možné tu péči ve Šluknovském výběžku poskytovat, je to pouze doplnění dostupnosti péče pro lidí bydlící v příhraničí,“ upřesnil na úvod ministr.
Šluknovský výběžek v sousedství Libereckého kraje patří v Česku k nejodlehlejším a nejhůře dostupným oblastem. Zajištění zdravotní péče pro 55.000 tamních obyvatel je tak velmi náročné. Nově tak budou moc využít nemocnic nejen v Rumburku a Varnsdorfu, ale také kliniku v německém Sebnitzu, kde by se čeští pacienti měli bez problému domluvit. „Na každém oddělení je jeden český lékař, a to po dobu 24 hodin,“ vyvrací ministr zdravotnictví možné komplikace s jazykovou bariérou.
Na kliniku do Sebnitzu prý může přijet jakýkoli pacient z Česka, který se prokáže průkazkou zdravotní pojišťovny. Do spolupráce se zapojilo všech sedm českých zdravotních pojišťoven. „Na základě karty zdravotní pojišťovny nebude muset český pacient nic platit. Péče, která bude takto hrazena, bude jasně definována,“ upřesnil Vojtěch.
Neočekává však, že pacientů, kteří se rozhodnou navštívit ordinaci lékařů za hranicemi, budou tisíce. „Mělo by to být ve výjimečných případech. Ne, že pětapadesát tisíc lidí ve Šluknovském výběžku tuto péči využije. Nemá to být náhrada,“ zopakoval ministr Vojtěch s tím, že hlavním cílem je zachovat nemocnici v Rumburku, která je nyní v insolvenci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab