Dopisy Válkovi kvůli řediteli ústavu: Další pokračování

23.04.2025 12:35 | Zprávy

Ministr Vlastimil Válek musí řešit situaci v Národním ústavu duševního zdraví. Stížnosti zaměstnanců na ředitele se týkají bossingu i svévolného zasahování do jejich grantových žádostí. Mluvčí ministerstva pro ParlamentníListy.cz uvedl, že rozhodnutí lze očekávat už brzy.

Dopisy Válkovi kvůli řediteli ústavu: Další pokračování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

V úterý zemřel profesor Cyril Höschl, jedna z nejvýraznějších osobností české psychiatrie. Kromě nenahraditelné role popularizátora prevence duševních onemocnění se někdejší děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy také významně zasloužil o vznik Národního ústavu duševního zdraví, sídlícího v Klecanech.

Bohužel právě v době jeho odchodu vrcholí v „jeho“ ústavu, který vedl až do roku 2021, krize kolem jeho nástupce. Zaměstnanci NÚDZ vyjadřují nedůvěru řediteli ústavu Petru Winklerovi. Hlavním důvodem jejich stížnosti je „bossing místo vědy“, který prý v ústavu, který má teoreticky zkoumat duševní zdraví, s ředitelem zažívají.

Vystudovaný sociální pracovník Winkler v ústavu působil od roku 2011 v pozici vedoucího výzkumného týmu. Krátce po jeho jmenování do jeho čela ale začala zaznívat tvrzení o jeho despotismu a neúnosné atmosféře.

Ředitel tehdy tvrdil, že vlna odchodů je způsobena neochotou přizpůsobit se transformaci ústavu do elitního pracoviště a situace se uklidnila.

V letošním roce ale napětí opět vygradovalo dvěma dopisy, které zaslali zaměstnanci ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi. Mělo se pod nimi dohromady shromáždit více než 140 podpisů. Jejich text není veřejně k dispozici, získal jej ovšem Zdravotnický deník, který z dopisu obsáhle citoval.

„Pod vedením PhDr. Winklera došlo k odchodu značného počtu klíčových pracovníků, kteří byli schopni poskytovat vysoce kvalitní zdravotní péči anebo přinášet grantové prostředky a podporovat vědecký rozvoj,“ píše se v dopise, který mělo podepsat 122 řadových zaměstnanců.

Šéfovo nadřazené chování se má projevovat například tím, že zaměstnancům svévolně pozastavuje jejich grantové projekty, zdržuje projednání žádostí nebo přijetí nově získaných projektů. To prý mimo jiné závažně snížilo důvěryhodnost úřadu u poskytovatelů dotací.

Ředitel zareagoval tak, že změnil sestavu Etického výboru, který se situacemi tohoto typu zabývá. Sám střídání vysvětloval tím, že není možné, aby členové etického výboru byli současně ve vedení ústavu.

Druhý dopis na ministerstvo se má týkat lékařů, působících na klinice NÚDZ a podepsat jej mělo 22 lidí.

„Ministerstvo zdravotnictví obdrželo několik dopisů, a to od vybraných zaměstnanců či jedné z odborových organizací působících v NÚDZ. Někteří signatáři jsou podepsáni v rámci obou skupin,“ uvedl k tomu pro ParlamentníListy.cz tiskový mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Ministerstvo podle něj situaci v ústavu řeší. „Ministerstvo zdravotnictví se podáními samozřejmě zabývá a proběhlo také několik schůzek jak se signatáři podání, tak s vedením NÚDZ včetně osobní návštěvy zástupců Ministerstva zdravotnictví v NÚDZ,“ uvedl mluvčí Jakob.

Kromě toho má vedení ministerstva informace z obou stran sporu a na jejich základě má být v blízké budoucnosti rozhodnuto o dalším postupu.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Důchodová reforma

Mluvíte o důchodové reformě, ale co jiného jste vlastně prosadili než snížení penzí a zvýšení odchodu do důchodu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 3 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Lidé radši zaplatí Haškovi ochranku. Nerudová promluvila do kauzy s Medveděvem

20:55 Lidé radši zaplatí Haškovi ochranku. Nerudová promluvila do kauzy s Medveděvem

Výhrůžky Dominiku Haškovi ze strany bývalého ruského prezidenta Medveděva a následná nabídka ochrany…