Čtenář Jan V. chtěl od europoslance Pavla Teličky slyšet, zda republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump představuje riziko pro EU. Pokud vyhlásil otevřenou nesnášenlivost vůči muslimům, nebude to znamenat, že se EU bude muset připravit na další vlnu muslimských migrantů, tentokrát z USA?
„Doufejme, že američtí voliči vystaví Trumpovi výraznou stopku. Jsem o tom dokonce přesvědčený. Pokud by byl zvolen, neumravnil se a nebyl korigován Kongresem, pak by to výrazně ochladilo vztahy s EU,“ odepsal politik.
Vyjádřil se také k Turecku, které bývá nejen Ruskem osočováno ze spolupráce s Islámským státem. Evropská unie je připravena poslat do Ankary tři miliardy eur, ale Evropský parlament hodlá pečlivě sledovat, co se v Turecku bude dít. Rozhodně je nepravděpodobné, že se Turecko stane členem EU v horizontu 20 let.
„Budeme rovněž chtít důslednou kontrolu nad chováním Turecka v otázce migrační krize včetně plnění přijatých závazků a čerpání prostředků od EU. Za výraznou pozornost stojí autoritářské choutky prezidenta a především potírání některých základních lidských práv a svobod. Potlačování svobodných médií je rovněž alarmující. EP tedy zcela jistě své nástroje bude využívat,“ zdůraznil Telička.
Europoslanec také napsal, že EU musí řešit uprchlickou krizi jako celé společenství, protože jednotlivé státy to nezvládnou. Už teď je ale jasné, že se bude muset změnit EU, protože její dosavadní kroky k řešení migrační krize příliš nepomohly. Kupříkladu systém kvót považuje Telička za absolutní chybu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp