Dotazník mezi středoškoláky. Podívejte se, jak by naložili mladí Češi s uprchlíky

15.12.2016 15:40 | Zprávy

Mezi mladými lidmi převládá negativní postoj k uprchlíkům, vyplývá z průzkumu, který uspořádalo Multikulturní centrum v Praze. Z přibližně 600 respondentů by téměř 46 % poslalo uprchlíky tam, odkud přišli. Na druhou stranu více než polovina z nich by bez výhrad dokázala přijmout mezi své kamarády muslima.

Dotazník mezi středoškoláky. Podívejte se, jak by naložili mladí Češi s uprchlíky
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čekající na oběd

Zhruba dvacet procent mladých lidí se vyslovilo pro postavení plotu, který by zamezil příchodu uprchlíků. Necelých deset procent by bylo ochotno uvěznit uprchlíky v nějakém zařízení. Osmatřicet procent respondentů očekává, že uprchlická krize vyústí ve válku. Když už by se ale uprchlíci dostali na naše území, zhruba 40 % respondentů by je v Česku nechalo přečkat krizi. Při integraci migrantů do společnosti očekává jen občasné problémy zhruba polovina mladých Čechů. Na druhou stranu více než polovina respondentů by dokázalo bez výhrad přijmout mezi své kamarády muslimy. Pětapadesát procent jich vnímá přátelství s lidmi odlišného náboženství, sexuální orientace a barvy pleti jako obohacení.

Řešení uprchlické krize by mladí nechali v drtivé většině na mezinárodních organizacích, především EU (73 %) a OSN (52 %). Přes 15 % respondentů uvedlo, že by se uprchlíkům snažili osobně pomoci, např. jako dobrovolníci v nějaké organizaci.

Co se týče informací, mladí důvěřují zdrojům zejména v rodině, škole. Vysoké důvěře se u nich těší i internetové zpravodajství zavedených médií (iDNES.cz, Novinky.cz, ct24.cz, Aktualne.cz apod.). Drtivou nedůvěru vyjádřili respondenti politikům. Nejlépe si u nich vedl Tomio Okamura (7 %), prezident Miloš Zeman (4 %) a Dominik Feri (2 %). Mezi zdroje, které mladí lidé nesledují vůbec, patří nevládní organizace (54 %), aktivisté (62 %) a internetové zpravodajství portálů typu Parlamentní listy či Aeronet.cz (63 %).

Výzkum uskutečnilo Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s vybranými studenty z Gymnázia Thomase Manna v Praze, ze Střední odborné školy služeb Kavčí hory, ze Soukromé podnikatelské střední školy Česká Lípa a ze Střední odborné školy energetické v Chomutově. Zúčastnilo se ho přibližně 600 respondentů ve věku 14 až 20 let z celé České republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

14:10 Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

Výsledky voleb v USA vedou k velmi nečekaným dohrám. Profesorka Amy Chadwicková na univerzitě v Ohiu…