Drž hubu a krok, heslo doby. A ještě nám ho zdůvodní vědecky. Petr Žantovský nevěřícně četl studii podivného profesora

12.09.2020 8:13 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Není tak daleko za námi doba, kdy heslem dne byla výstižná věta „drž hubu a krok“. Petr Žantovský se obává, že ty časy možná zas nejsou ani tak daleko před námi, přičemž vychází ze zveřejněných doporučení, aby lidé při ochraně před nákazou covidem mluvili na veřejnosti méně hlasitě nebo vůbec. Do aktuálního přehledu mediálních zajímavostí zařadil také informaci o tom, jak se demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden opřel do těch, co při výuce sveřepě trvají na tom, že žárovku vynalezl běloch Edison, když se přitom o objev zasloužil černoch.

Drž hubu a krok, heslo doby. A ještě nám ho zdůvodní vědecky. Petr Žantovský nevěřícně četl studii podivného profesora
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Svět ve třech různých podobách, jimž by ale před pár lety stěží někdo uvěřil, tvoří obsah nejnovějšího přehledu mediálních zajímavostí. „Úžasný coming out se podle úterních informací Seznam Zpráv vydařil mezinárodní, možná nepsané, ale zcela jistě existující covid-mafii. Podle jakéhosi serveru The Athletic by se prý ‚šíření onemocnění covid-19 snížilo, kdybychom na veřejných prostranstvích mluvili méně hlasitě nebo vůbec‘. Podle serveru je prý vedle roušek jedinou zaručenou antivirovou taktikou ticho,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Potvrdil to údajně i jakýsi profesor z University of Colorado Boulder Jose Jimenez. „Mimochodem, toto jméno jsem na stránce té univerzity mezi pedagogy hledal marně. Že by ‚fejk‘ z dílny Seznam Zpráv? Nicméně tomuto ‚profesorovi‘ jeho zřejmě pochybná existence neznemožnila, aby prý prohlásil toto: ‚Pravdou je, že kdyby všichni na měsíc nebo dva přestali mluvit, pandemie by pravděpodobně sama zmizela‘. Jimenez tak nejen zdůraznil důležitost sociálního distancování, ale dokonce by podle něj bylo bez jakékoli komunikace pro koronavirus šíření mezi lidmi mnohem obtížnější,“ poukazuje mediální analytik na profesorovy zveřejněné závěry.

Heslo drž hubu a krok nahradí taktika nasaď si roušku a mlč

Jako vzor je nám předkládáno Japonsko, které prý vyniká malou sociální kontaktností a minimální žvanivostí, zejména na krátkou vzdálenost mluvčích. „Jak se doslova píše, ‚japonští cestující zpravidla dodržují neformální pravidlo, podle něhož se v soupravách metra mají vyhnout hlasitým rozhovorům, případně nemluvit vůbec‘. Zatímco tedy podle webu ‚New York utrácí 15 milionů dolarů, v přepočtu přibližně 336 milionů korun, měsíčně za sprejování metra antimikrobiálními spreji, Japonci udržují metro v bezpečí levnější taktikou: Nasaď si roušku a mlč‘. Podle onoho Jimeneze, pokud je to vůbec existující osoba, jsou prý nejvíc nebezpečné ‚hlasité restaurace nebo bary, kde lidé musí hlasitě mluvit, aby se slyšeli‘,“ podotýká Petr Žantovský.

To je podle něj opravdu hodno svrchu užitého pojmu coming out. „Tím se obvykle označuje situace, kdy homosexuál zveřejní svou specifickou orientaci, prostě vyjde s pravdou na světlo boží. Zde se koná něco jiného. Ozřejmuje se, proč možná také náš dnešní svět má neustálou předložku covid. Vždyť to dobře známe z minulosti. Není tak daleko za námi – a bojím se, že ani před námi – doba, kdy heslem dne bylo, respektive bude, výstižná věta ‚drž hubu a krok‘. Jestliže se sešikovaným médiím, farmafirmám a politickým vyčůránkům podaří ten ďábelský trylek učinit z nás opět schizofreniky, kteří venku mlčí a doma u televize neškodně skuhrají, pak je ten huxleyovský ‚krásný nový svět‘ už opravdu na dohled. Tedy: Kupředu levá, zpátky ni krok!“ vybízí mediální odborník.

Prvenství pro Rusy i díky objevu automobilu či parního stroje

Podobné chuťovky nabízí dnešní mediální přehled ještě dvě. „Když už vzpomínáme na minulost ještě živou, mnozí z nás dostali někdy do ruky velmi tlustou a těžkou knihu ‚Encyklopedie ruských prvenství‘. Původně vyšla v roce 1933 v Sovětském svazu a pak v jakési kompilační verzi i u nás, a to v nakladatelství Aurora v roce 1994. Opravdu stojí za to v ní zalistovat. Dozvíme se například, že žárovku vymyslel jistý mužik Jabločkov pod názvem Jabločkovova svíčka, jen tehdejší carští ignoranti odmítli zavést do vesnice elektřinu k praktickému vyzkoušení,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala jako Rath? Schillerová připomněla kampeličku. Podivný milion korun a smrt pracovníka

12:02 Fiala jako Rath? Schillerová připomněla kampeličku. Podivný milion korun a smrt pracovníka

Kauzu „Fialovy kampeličky“ připomněla na síti X Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu AN…