Podle Mikeše se kontrarozvědka nemá vyjadřovat tak veřejně. „Jejím úkolem je podávat zprávy lidem, které to zajímá – vládě a prezidentovi. Od tiskového mluvčího to bylo dost nešťastné,“ řekl redakci s tím, že věc mohli předat například Ministerstvu průmyslu a obchodu. „Jejich mluvčí to mohl dementovat, takže nechápu, proč se do toho Bezpečnostní informační služba plete, když ona má shromažďovat podklady a dávat je dál. Od toho je to služba tajná, nikoliv služba veřejná,“ shrnul mediální a reklamní odborník.
Ve srovnání se zahraničím Mikeš uvedl, že nejen na Západě podepisují členové bezpečnostních složek mlčenlivost, pracují v utajení a na veřejnosti nevystupují. „Možná, že si bereme vzor z Ameriky, tam je dosti běžné, že šéf CIA je veřejnou osobou a pak mluví tento šéf. Možná si v Čechách vzali příklad z Ameriky, ale tady v Evropě to není zvykem. Členové tajných služeb jsou placení od toho, aby sbírali informace, ne aby veřejně mluvili. Tady se z toho naopak stávají zprávy, protože vyjádření zachytili novináři,“ řekl Jiří Mikeš. Stává se z toho tedy v České republice zvyk, kdy se vedení nebo členové BIS vyjadřují k práci médií nebo politické situaci? „Celá cesta plukovníka Koudelky (Michal, šéf BIS, pozn. red.) do americké CIA je dosti nelogická, protože kontrarozvědka a rozvědka by spolu neměly spolupracovat v žádném případě. Alespoň, co jsem se dočetl,“ reagoval Mikeš.
Mikeš: Je to zoufalství
Pro ParlamentníListy.cz rovněž okomentoval vyjádření Ladislava Šticha, který na Twitter ke zprávě napsal: „Z vlastní aktuální zkušenosti označuji tento článek za nehorázné fake news a snahu vyvolat u nás nákupní hysterii. Citovaný článek jsem na webu SWR nenalezl. Žádám Novinky.cz, aby tento článek z webu odstranily. HNED!“
Mikeš se domnívá, že jde o výraz zoufalství. „To je úplná zoufalost, od toho je tady nyní Michal Klíma (nový vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací, pozn. red.), který by tohle měl dělat. Jestli si ale pamatuji, tak Klíma řekl, že lež je lež a dezinformace je dezinformace. Jestliže si nějaký redaktor v německých médiích všimne, že tam v obchodech není rýže, olej, mouka a pak to publikuje, tak je to prostě normální. Nechápu, proč by to mělo vyvolávat nějakou atmosféru strachu nebo představu, že nám hrozí nějaká bída,“ poznamenal. Mikeš dále uvedl, že jestliže je v Evropě takový konflikt jako válka na Ukrajině, lže očekávat v některých směrech nedostatek a všichni v Evropě se budou muset uskrovnit.
Bavorsko! Stejnou zkušenost s vyprázdněnými regály zachytil i redaktor PL.
(FOTO: Václav Fiala)
Server Novinky.cz, kde článek vyšel, se proti vyjádření Štichy ohradil, přidal další odkazy na německá média a napsal, že očekává omluvu. Na to tiskový mluvčí BIS reagoval: „Děláte si ze mě a ze čtenářů blázny? V celém Německu jsou prázdné regály? Jako fakt? Tak znova – lžete!“ Mediální analytik se domnívá, že se Štichovi jeho první vyjádření příliš nepovedlo a pak musel trvat na svém, aby neztratil tvář. „Myslím ale, že dlouhodobě dělal svoji práci slušně, tak mu to jednou ujelo, kdo ví proč? Nedělal bych z toho velkou aféru,“ sdělil Jiří Mikeš.
Pokud jsem silný, tak si ze štěkotu psů na karavanu nic nedělám
Současně však upozornil na nebezpečný precedens, který taková situace přináší. „To se nyní připravuje, abychom raději drželi hubu a krok. Vždyť vytvářejí složku, která bude dělat to, co dříve dělal Český úřad pro tiskové informace – ČUTI. Na mě to dělá dojem něčeho podobného, i když ne v takové formě. Zavádí podobné praktiky a teď jde o to, zda si to část skutečných novinářů nechá líbit a podlehne tomu, že bude držet hubu, aby mě nezavřeli nebo nevyhodili,“ zauvažoval Mikeš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová