Podle Chovance bude mít migrační krize pro Evropu fatální dopady. „Děsí mě názorová roztříštěnost Evropy, děsí mě změna postojů velkých zemí. Paní Merkelová svým prohlášením 'všechny uprchlíky přijmeme' vychýlila pomyslné kyvadlo doleva a teď jsou signály, že to bude chtít Německo vychýlit zase na druhou stranu. Už dneska kritizují svého souseda, Rakousko, za to, že jim tam migranty posílá,“ uvedl Chovanec.
- Celý text je ZDE
Děláme vše proto, aby bylo v Česku bezpečno
České veřejnosti pak vzkazuje: „Děláme všechno proto, aby tady bylo bezpečno. A to tady je. Nemusí se to vždy líbit, viz OSN, viz paní ombudsmanka Šabatová a další… Rozumím světonázoru těchto lidí, ale pro mě je na prvním místě bezpečnost, která sice musí jít ruku v ruce s lidskými právy, ale v některých situacích je pro mě bezpečnost prostě prioritou číslo jedna,“ řekl s tím, že od ministra vnitra člověk nic jiného ani čekat nemůže.
Připomněl také málo známý fakt. Zatímco OSN nás kritizuje za poměry v českých detenčních zařízeních, tak právě OSN snížila potravinovou podporu v uprchlických táborech z důvodu nedostatku peněz. „Místo aby avizovali problém a požádali o pomoc. Takže oni tam těm nešťastníkům sníží základní potřeby a ti se pak seberou a vyrazí do Evropy,“ kritizoval ministr celosvětovou organizaci.
Čeští politici s vládou nedrží basu. Na rozdíl od Slováků
Poukázal také na to, že Slovensko má ve svých detenčních zařízeních kolem čtyř set lidí, Česko ve svých detenčních zařízeních má kolem 450 migrantů. Přičemž Slovensko se k nim chová téměř totožně jako my. „Rozdíl je ale v tom, že někteří ministři naší vlády stav těchto zařízení kritizují. Kritizuje je ombudsmanka. A pak pan komisař OSN Husajn ve své zprávě cituje výroky pana ministra Pelikána, výroky paní Šabatové. Prostě Slováci na sebe upozorňují mnohem méně než my,“ vyčetl Chovanec českým politikům, že s vládou „nedrží basu“.
Naše azylová zařízení zejí prázdnotou. Migranti k nám nechtějí
Připustil, že nejméně ministři Robert Pelikán a Jiří Dienstbier jeho postoj k uprchlíkům kritizují. „Jejich představa je, že bychom neměli migranty vůbec zadržovat, protože se ničeho nedopustili, že ve své podstatě jsou na výletě a omylem přešli státní hranici,“ uvedl Chovanec.
Podle jeho názoru je ale zadržování uprchlíků v detenčních zařízeních podle práva a navíc to umožňují mezinárodní smlouvy a dohody. „Musíme rozlišovat nelegální migranty, kteří se přes nás chtějí dostat dál, a žadatele o azyl. Ti, když v Česku o azyl požádají, tak se dostanou do zařízení, kde je volný pohyb. Ale ta naše azylová zařízení zejí prázdnotou. Protože ti lidé z této migrační vlny ze Sýrie a Afghánistánu k nám nejdou,“ vysvětlil.
Svěřil se i se svým názorem, jak by měla Evropa k uprchlíkům přistupovat: „Pomáhejme uprchlíkům před válkou, kterých je v této migrační vlně tak dvacet třicet procent. Těm ostatním jasně deklarujme, že nemají šanci, že je vrátíme,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam