EU plánuje výcvik ukrajinských důstojníků. Jenže uvnitř Unie to bouří. Obavy kvůli Moskvě

04.10.2021 16:15 | Zprávy

Evropská unie zvažuje spuštění výcvikového programu pro ukrajinské důstojníky kvůli obavám z pokračujících vojenských aktivit Ruska na hranicích s Ukrajinou. Akce by měla být výrazem solidarity s Ukrajinou a posílením iniciativy Východního partnerství z roku 2009. Proti se postavila například Itálie nebo Řecko s tím, že by se zbytečně zvyšovalo napětí ve vztahu s Moskvou.

EU plánuje výcvik ukrajinských důstojníků. Jenže uvnitř Unie to bouří. Obavy kvůli Moskvě
Foto: Youtube repro
Popisek: Loď ruské pohraniční stráže naráží do ukrajinského remorkéru

O pracovním dokumentu diplomatické služby EU informuje server Euractiv.com a hovoří se v něm o nezávislém výcvikovém programu nazvaném Vojenská poradní a výcviková mise EU na Ukrajině.

O misi měl požádat ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin spolu s ministrem obrany Andryiem Taranem v dopise adresovaném šéfdiplomatovi EU Josepu Borrellovi v červenci letošního roku.

„Vojenská mise by podtrhla závazek vůči zemím iniciativy Východního partnerství a byla by výrazem solidarity s Ukrajinou vzhledem k pokračujícím vojenským aktivitám Ruska na hranicích s Ukrajinou a na nezákonně anektovaném Krymu,“ uvádí se v citovaném pracovním dokumentu diplomatické služby EU.

Východní partnerství bylo zahájeno v roce 2009 na podporu Ukrajiny, Gruzie, Moldavska, Běloruska, Arménie a Ázerbájdžánu. Další zvažovanou možností, jak pomoci Ukrajině, je prý poradní mise EU, která by měla na starosti reformu civilního bezpečnostního sektoru.

Snaha o vytvoření mise přichází poté, co několik členských států opakovaně vyjádřilo znepokojení nad ruskými vojenskými cvičeními v blízkosti svých hranic a hranic EU včetně zářijového cvičení Zapa – 2021 a dubnového masivního shromáždění ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny.

Moskva popřela tvrzení Kyjeva a jeho západních spojenců, že na jaře posílila vojska na své západní hranici s cílem napadnout Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však v září připustil, že totální válka se sousedním Ruskem je možná.

Podle zpráv se pro vojenskou výcvikovou misi na Ukrajině vyslovují především východoevropské členské státy, podporu ale vyjádřily i severské země jako Švédsko a Finsko. Proti se naopak postavila Itálie nebo Řecko s tím, že by šlo o zbytečnou provokaci vůči Moskvě.

Legitimita vojenských misí a operací EU v současnosti vychází z předpokladu jednomyslnosti, což znamená, že by s nimi musely souhlasit všechny členské státy. Ukrajina proto vyzývá členské státy EU, aby tuto robustní vojenskou výcvikovou misi schválily a co nejrychleji zahájily.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

9:41 Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

Na poplach bije více než šest desítek významných institucí, které vyděsilo, že by se do konce roku n…