Podle ekonoma Miroslava Zámečníka je kombinovaná váha USA a EU přibližně 13násobná oproti ekonomické síle samotného Ruska. Autor navíc zpochybňuje přesměrování obchodních toků na Východ. Japonci podle něj už své geopolitické školné dávno zaplatili, s Rusy nemají srovnané účty dodnes. „Svou energetickou závislost budou diverzifikovat o dost obezřetněji než třeba dosud Německo,“ píše Zámečník.
Číňané sice mají podle ekonoma na ruských a středoasijských energiích eminentní zájem, ale Čína je dnes pětkrát větší ekonomikou než Rusko. „Stokrát se můžete zaklínat přátelstvím, ovšem zalidnění na obou stranách hranice je výmluvné a budoucí pozice jasné,“ míní ekonom. Když Západ přijde o celou Ukrajinu, evidentně se přizpůsobí. Utvrdí se totiž v nedůvěře vůči Rusku a přizpůsobí tomu na jednu generaci investiční a finanční rozhodování.
USA a Evropa mají k dispozici mnohé varianty, včetně dobrých přátel, nebo myšlenky uzavření paktu s Čínou či dohody s Íránem. „Rusko jeho díl Ukrajiny vyčerpá mnohem víc. Rozpor mezi ambicemi a skutečnou ekonomickou silou Ruska nebyl za posledních sto let propastnější, než nyní,“ uzavírá v Euru Zámečník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jno