Sedláček uvádí, že jsme se ještě před deseti lety podivovali nad tím, jak se v civilizované Evropě mohlo tak snadno rozšířit zlo, které se zhmotnilo v krvavé mánii vrcholící pogromy a masovým vražděním druhé světové války. Nyní to již prý ale tak nepochopitelné není ani v civilizované Evropě či Americe.
Ekonom v této souvislosti poukazuje na rozhodnutí Britů opustit řady EU a vlnu nenávistné xenofobie, která se vzápětí po Brexitu přelila ostrovním královstvím a jejímž terčem jsou tamní cizinci, zvláště Středo- a Východoevropané.
Za viníka nastalé situace označuje Sedláček nesystémové strany, které prý v lidech vyvolávají nenávist vůči systému a zároveň fungují jako jakési ventily, skrze něž proudí temné síly dřímající v každém z nás. „Je to, jako kdyby někdo vyburcoval lid, že všechna auta jsou stejná, poruchová, šíleně žerou atd. Vyburcovaný lid se vydá vypálit místní továrnu veden člověkem, který sice nikdy žádné auto nevyrobil, zato všem slibuje, že jej vyrobí lépe a levněji, protože jinak,“ vysvětlil ekonom v komentáři pro Hospodářské noviny.
I Česko má podle jeho názoru nesystémovou stranu – hnutí, které se sice jmenuje ANO, ale jejím stěžejním programem, má-li nějaký, je zejména NE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš