Na serveru zerohedge.com vyšel článek, ve kterém rozebrali budoucnost vývoje ekonomiky v eurozóně, tedy v oblasti, kde je měnou euro. Ta by měla dle této analýzy zažít neobvyklý kolaps, některé země by mohly zažít pokles o více než 9 procent HDP. Například takové země jako Itálie a Španělsko. Každopádně, klíčem zůstává porozumět tomu, kdy a jak se ekonomiky eurozóny obnoví.
Jsou zde tři body, které bychom měli do úvah zahrnout.
Prvním je to, že je třeba si uvědomit, že již v roce 2019 eurozóna zažila zpomalení. Přes masivní rozpočtovou pomoc, měnové uvolnění, záporné úrokové sazby, tak přes to vše země jako Francie či Itálie vykazovaly stagnaci ve čtvrtém kvartálu roku 2019. Německo jen tak tak uniklo recesi, tedy poklesu HDP ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích. Oslabení ekonomik však začalo mnohem dříve, již v roce 2017, potom se to jen zhoršovalo. Mnoho vlád z toho viní složitosti kolem brexitu či obchodní války, ale problém je mnohem více strukturální. Země eurozóny opustily od strukturálních reforem ekonomiky, když v roce 2014 Evropská centrální banka (ECB) spustila program kvantitativního uvolňování, následkem čehož narostla rozvaha ECB do nebývalých výšin.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: tle