Vystoupili Amichai Magen z Izraele – vedoucí magisterského programu diplomacie a konfliktní studie na Lauderově škole vládnutí, diplomacie a strategie, který vede také program pro výzkum vládnutí a politického násilí v Institutu pro boj proti terorismu v Herzliyi a rovněž je hostujícím profesorem na Stanfordské univerzitě.
Dalším řečníkem byl Joshua Muravchik, neokonzervativní spisovatel a autor jedenácti knih, více než 400 článků v novinách, časopisech a vědeckých časopisech. Do češtiny bylo přeloženo jeho nejznámější dílo Nebe na zemi: Vzestup a pád socialismu.
Promluvil zde i Dan Schueftan, ředitel Centra národních bezpečnostních studií na Haifské univerzitě, který je konzultantem izraelských rozhodovacích orgánů včetně izraelského předsedy vlády, ministerstva zahraničí, ministerstva obrany, Izraelských obranných sil a Rady pro národní bezpečnost.
Akci zahájil Alexandr Vondra, který řekl, že demokracie v Izraeli je ohrožována a je pod tlakem z mnoha stran. Vondra řekl, že Izrael považuje za přátele a není to záležitost vzájemně výhodného obchodu. Muravchika označil za „klasického neokona“ a „bojovníka za svobodu“.
Diskusi moderoval Tomáš Pojar, prorektor pro zahraniční vztahy vysoké školy CEVRO Institut, který též působil jako velvyslanec v Izraeli. Během debaty po úvodních příspěvcích došlo i k poměrně vyostřeným situacím a přestřelce mezi některými kritiky Izraele z publika a panelisty, zda je Izrael stát, který praktikuje apartheid a porušuje lidská práva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík