Od března 2018 v reakci na čínsko-americké obchodní napětí, které jednostranně iniciovala vláda Spojených států, musela Čína přijmout efektivní opatření, aby rezolutně ochránila zájmy své země a svých lidí. Problematika obchodního napětí mezi Čínou a USA se stala faktorem nejistoty ovlivňujícím vývoj světové ekonomiky a země včetně České republiky, této problematice věnují velkou pozornost. Stále více a více lidí z různých zemí světa kritizuje obchodní šikanu ze strany USA, která je zkázou pro celý svět.
2. června 2019 vydala čínská vláda bílou knihu „O čínském postoji k čínsko-americkým ekonomickým a obchodním jednáním“, ve které uvádí fakta a souvislosti ekonomických a obchodních třenic mezi Čínou a USA, základní stav ekonomických a obchodních jednání mezi oběma zeměmi a objasňuje principiální stanovisko čínské vlády k čínsko-americkým ekonomickým a obchodním jednáním.
1. Vyvolání ekonomických a obchodních třenic ze strany Spojených států vůči Číně poškozuje zájmy obou zemí i zájmy globální
V době ekonomické globalizace jsou ekonomiky Číny a Spojených států vysoce integrované a společně vytvářejí ucelený průmyslový řetězec. Ekonomiky obou zemí jsou úzce provázané a přinášejí zisk a prospěch oběma stranám navzájem. Opatření USA vedoucí k obchodním omezením vůči Číně nejsou příznivá ani pro Čínu, ani pro Spojené státy, a ani pro zbytek světa.
Obchodní válka nejenže nepřinesla Spojeným státům takzvané obnovení velikosti, ale naopak zvýšila výrobní náklady amerických podniků, zvýšila domácí ceny a ovlivnila růst americké ekonomiky a život svých občanů. Americká think-tank poradenská společnost Trade Partnership ve své výzkumné zprávě vydané v únoru 2019 uvádí, že pokud Spojené státy uvalí pětadvacetiprocentní clo na veškeré čínské vývozní artikly směřující do Spojených států, sníží se hrubý domácí produkt USA o 1,01 procenta, počet pracovních míst klesne o 2,16 milionu a výdaje čtyřčlenné rodiny se zvýší o 2 294 dolarů ročně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový