Od půlnoci na sobotu budou povinné roušky na vnitřních akcích s účastí nad 100 osob, přičemž maximální povolená účast na nich bude od pondělí 500 osob. Alternativním řešením může být zřízení až pěti oddělených sektorů po 500 lidech, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).
Nově vyhlášená opatření Beranovi nedávají příliš smysl: „Myslím, že jsou zbytečná, že jsou přehnaná. Výsledky nám ukazují, že u většiny lidí onemocnění probíhá velmi lehce. Mnoho lidí ani neví, že jsou nemocní,“ řekl epidemiolog.
Nejdůležitější ukazatel pro to, aby se hodnotilo, zda nějaká opatření dělat, či nikoliv, jsou podle něj počty hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče a počty zemřelých. „Počty hospitalizovaných se nám nijak dramaticky nemění a počty zemřelých nám dramaticky klesají. Zatímco z prvních deseti tisíc nakažených zemřelo 330, z dalších pěti tisíc lidí nám zemřelo jen 35,“ poukázal Beran na velmi výrazný pokles v úmrtnosti s nemocí covid-19.
„Zaplať pánbůh, že se spolu lidé stýkají a udržují si jistá opatření, díky tomu se jim dostává mnohem méně viru do těla a řada onemocnění je pak velmi mírná,“ doplnil epidemiolog.
Zopakoval, že nová opatření, která ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zavádí, jsou zbytečná, jelikož šíření onemocnění v populaci se dalo očekávat: „My jsme si přece nemohli myslet, že když se uvolní všechna opatření, že čísla infikovaných neporostou, když máme devět milionů lidí vnímavé populace, tedy lidi, co nemoc ještě neprodělali. To je opravdu iluzorní,“ kroutil Beran nad postupem ministra hlavou.
Namísto plošných opatření by šel Beran cestou uzavření lokálních epidemií. „Uzavření ve smyslu, že bych je velmi intenzivně sledoval a snažil bych se dohledat všechny kontakty...“ pokračoval Beran.
K tomu, že onemocnění covid-19 se začalo rozsáhle šířit na jednom z večírků v pražském baru, podotkl: „Prostě se musíme smířit s tím, že určitá část populace opatření dodržovat nechce a je jí jedno, jestli bude nemocná, nebo ne. S tím se musíme smířit,“ sdělil Beran. Přirovnal situaci k pirátům silnic, kvůli kterým se také nezastavuje provoz na silnicích.
Právě bary a kluby jsou, podle něj, těmi nejrizikovějšími místy: „Zde se scházejí lidé, kteří o sobě nic neví, na rozdíl třeba od pracoviště či školy. Z baru kontakty nedohledáte. Stejně jako je nedohledáte z metra v Praze. Proto si myslím, že nošení roušek v metru význam má. Žádat ale lidi, aby chodili s rouškou do baru, to je nesmysl. V baru se s rouškou na ústech nikdo nepobaví. Je třeba ale lidem říct, že jdou do baru a že podstupují riziko, že onemocní... je to jejich volba,“ doplnil odborník.
„Nesmí se hlavně stát to, co se stalo na severu Moravy, že epidemiologové dohledají možné nakažené lidi, řeknou jim, aby šli na vyšetření, ale laboratoře nestíhají a vzorky mají schované pět dnů. Tak takový člověk pak může nakazit další, když ani neví, že je pozitivní,“ upozornil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab