Odborník na lesnictví, který má zkušenosti z několika kontinentů, Pavel Valtr, je zděšený: „V katastrofickém případě kůrovcové likvidace našich lesů byla fatální problematika kůrovcové epidemie dokonce podpořena politickým rozhodnutím MŽP v hazardně prosazené legislativní úpravě zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1991 Sb. Ministerstvo životního prostředí a ministr Brabec za ANO manipulativně prosadilo radikální změnu, že v plochách národních parků, oproti tradiční ochraně dochovaných hodnot přírody a krajiny, se ochraňují přírodní procesy, například i epidemie škůdců a chorob, s podtextem módního evolučního vytváření takzvané divočiny,“ je rozhořčen odborník na lesnictví. „Bezzásahovostí je tedy chráněno epidemické rozšiřování kůrovce. Přitom podle lesního zákona Ministerstvo životního prostředí paradoxně vykonává vrchní státní dozor nad lesy a jejich zachováním. U nás se v případě kůrovce zatím pouze poukazuje na to, že majitelé lesů zavčas nekonají, případně, že Ministerstvo zemědělství zanedbalo omezení jeho šíření! Přitom jsme měli již přeshraniční zkušenosti týkající se požadavku úhrad škod způsobených namnoženým kůrovcem z NP Šumava v Rakousku,“ konstatuje Pavel Valtr.
Divočina je mantra
Uvedená problematika je natolik odborná, že běžná a dokonce ani odborná veřejnost, dnes odtržená od přírody, se nedokáže orientovat. „Navíc dlouhodobá sofistikovaná mediální propaganda a kampaně luxusně dotovaného Hnutí Duha, prosazující výrobu takzvané divočiny pod populistickým heslem „příroda si sama pomůže“ sklízí bohatou úrodu,“ pokračuje Valtr. Několik desítek trestních oznámení bylo odloženo. Hromadné protestní pochody místních obyvatel a turistů ke státní hranici vedoucí politické garnituře nic neříkaly, dokonce jeden ze skutečných milovníků a znalců Šumavy ze spolku Otevřená Šumava, putující cirka tři kilometry po silnici od Březníka k Modrému sloupu, obdržel milionovou pokutu od gubernátora Šumavy!“
„Z politických subjektů mají racionální pohled na uvedenou problematiku pouze ODS a SPO. Mladý politický subjekt Piráti, byť byl osloven jejich předseda Ivan Bartoš, ani neodpověděl, kontakt s předsedkyní poslaneckého výboru pro životní prostředí D. Balcarovou se nepodařil,“ stýská si Valtr nad nezájmem většiny politiků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala