„Zahraniční výbor českého senátu se nám změnil ve výbor pro veřejnou bezpečnost. Používám tohoto expresivního názvu zcela záměrně, protože výbor pro veřejnou bezpečnost v čase jakobínské diktatury v letech 1793–1794, tedy za časů Velké francouzské revoluce, vyhledával systematicky nepřátele státu a předával je revolučnímu tribunálu,“ zahájil svůj komentář na serveru vaševěc.cz Jiří Paroubek.
Naštěstí podle něj však senátní zahraniční výbor takovou pravomoc nemá a jeho usnesení jsou jen plácnutím do vody. „Jsou vlastně zcela ignorovatelným pšoukem,“ uvedl bývalý premiér a dodal, že usnesení, které přijal tento výbor v souvislosti s prezidentovým rozhodnutím, aby BIS prověřila, zda se u nás v minulosti vyráběl či skladoval nervový jed novičok, je jednoznačné. „Naznačuje se v něm, že prezident Zeman pracuje v zájmu cizí mocnosti, tedy přesněji Ruska. Naopak pánové ze senátního výboru v čele s jeho předsedou Bublanem jistě nepracují v zájmu jiné cizí mocnosti (tentokrát spojenecké), ale domnívám se, že nepracují ani v zájmu národním,“ řekl.
„V národním zájmu přece je, aby občané věděli, zda se tady novičok vyráběl, skladoval, nebo se dokonce prodával do zahraničí,“ míní Paroubek, který dal za příklad, že kdyby hledal obdobu v oblasti armádní výzbroje, tak tu a tam se přece objeví české zbraně poněkud nečekaně na některém ze světových bojišť a nikdo nic neví o tom, jak se tam dostaly. „Ani ministerstvo obrany ČR, ba ani BIS. Prostě je to neřešitelná záhada, jak se tam do té vzdálené války české zbraně jen mohly dostat,“ dodal s tím, že čeští občané mají právo se dozvědět, jak to vlastně s tím novičokem je. Zda je důležitější falešná solidarita s našimi (často se mýlícími) spojenci, anebo potřeba pravdy.
Že by za útokem nervovým jedem na Skripala bylo Rusko, je podle Paroubka pouze jedna z možných hypotéz. „Britští odborníci zkoumali a vyzkoumali, že k otravě bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery v britském Salisbury došlo opravdu jedem zvaným novičok. Na druhé straně ovšem Britové nemohli ztotožnit původ tohoto nervového jedu s Ruskem, či dokonce s okolím prezidenta Putina,“ uvedl s tím, že kdyby Rusové chtěli Skripala zlikvidovat, učinili by to nepochybně do doby předání tohoto agenta britským zpravodajcům.
- Původní zdroj ZDE
V každém případě je expremiér přesvědčen o tom, že britské úřady měly podle Úmluvy o zákazu chemických zbraní Rusům poskytnout vzorek nervového jedu a připustit je k vyšetřování tohoto útoku. „To se ovšem, přestože jsou Britové podle zmíněné úmluvy povinni toto udělat, nestalo. Podle vyjádření většiny expertů, se kterými jsem se měl možnost seznámit, jsem nabyl dojmu, že použití novičoku k útoku má následky pro život obětí útoku zcela fatální a nenapravitelné,“ uzavřel Paroubek s tím, že si jen těžko umí v hlavě srovnat, i když není odborník na nervové jedy, že se Skripal a jeho dcera jaksi zázračně uzdravují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab