Falbr u Moravce: Prezidenta berou lidi vážně proto, že je na Hradě

30.10.2011 13:35 | Zprávy

Hlavním tématem diskuze v Otázkách Václava Moravce byla ekonomická krize, a to jak v Evropské unii, tak v České republice. Podle výpočtů ministra financí Miroslava Kalouska se teď vypracovávají tři až čtyři krizové scénáře na podobu budoucích financí. Nejkatastrofičtější možností není jen stagnace, ale dokonce až recese.

Falbr u Moravce: Prezidenta berou lidi vážně proto, že je na Hradě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Falbr

Kdyby ekonomika výrazně zeslábla, mohlo by to znamenat výpadek kolem 17 miliard korun. Zároveň Kalousek přiznal, že nynější odhad růstu v roce 2012 je 1 procento, ačkoliv ještě původně odhadoval 2,5 procenta. Na to upozornil europoslanec Richard Falbr. Podle něj v září na tripartitě nejlepší čeští makroekonomové Miroslavu Kalouskovi tvrdili, že jeho očekávání jsou nereálná, on to však odmítl.

Ministr dále zdůraznil, že se bude muset zvýšit individuální odpovědnost, ačkoliv se to lidem nebude muset líbit. Také varoval před možným zradikálněním části veřejnosti. „Tihle ti novodobí náckové se budou prohlašovat za konzervativce," upozornil Kalousek.

Související: Ladislav Zemánek: Miroslav Kalousek, Klaus je nácek!

Konzervatismus zmínil i europoslanec Falbr. Podle něj prezident Václav Klaus akorát co se týče Evropské unie pobuřuje a tím takový směr podporuje. „A je mu v patách Bobošíková, ale tu nikdo nebere vážně," ironicky poznamenal. „Prezidenta berou vážně proto, že je na Hradě," dodal Falbr.

K tomu poznamenal, že by Kalousek měl ve vládě zařídit, aby prezident nesedával na Hradě, že to v jiných zemích není a jsme unikát. „Náš kandidát je na Hradě zvyklej," uklidňoval ho Kalousek s narážkou na to, že Karel Schwarzenberg býval vedoucím kanceláře Václava Havla.

Seveřanům se tak daří, protože jsou protestanti

Spolu s debatou o krizi v Evropě se však diskutující snažili vymyslet řešení. Falbr dával za vzor severské země, důvod, proč jsou tak úspěšné, však neznal. „Jestli to není tím, že jsou protestanti, nemají zpověď, a tak nemůžou krást," uvažoval. S tím také zdůraznil, že všichni prý věděli, že Řecko lhalo o svých statistikách, aby se v EU udrželo. Pravidla bez sankcí jsou k ničemu, uvedl Falbr s naznačil tak, že odpustit Řecku část dluhu byla chyba.

Související: Kalousek u Moravce. Už zase? Promo za naše peníze, zlobí se diváci

Podle slovenské premiérky Ivety Radičové stojí za úspěchem severských zemí i jejich produktivita práce. Zároveň zdůraznila, že se snižuje konkurenceschopnost EU, například při srovnání s USA. Podle jejích slov stojí patent ve Spojených státech 1850 eur, zatímco v Evropské unii vyjde na 35 000.

Nejen scénář ekonomické stagnace je realistický, hrozí i zmíněná recese, naznačila Radičová. „Střední třída nese velkou zodpovědnost za to, co se stalo," vypočítával také sociolog Petr Matějů. Podle něj lidé byli a jsou vábeni ke konzumu, a tak žijí čím dál více na dluh. „Špatné reformy bolí víc než dobré reformy," zdůraznil však také s jistou nadějí.

Čtěte více:

SLEDOVANOST Otázek Václava Moravce a Partie TV Prima
Pokles preferencí? Lidé vidí jen škrtat, škrtat, škrtat, chápe místopředseda TOP 09
Recese není neodvratná, ale teď je pravděpodobnější, myslí si Švejnar

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chceme svobodné volby.“ V Rumunsku lidé vyšli do ulic. A nebylo jich málo

22:10 „Chceme svobodné volby.“ V Rumunsku lidé vyšli do ulic. A nebylo jich málo

Desetitisíce lidí v neděli protestovaly v rumunské Bukurešti proti prosincovému rozhodnutí tamního n…