„Od poloviny letošního roku bude Česká republika zcela nezávislá na ruské ropě,“ uvedl premiér Fiala při návštěvě centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi. „Je to další krok na naší cestě ke snižování energetické závislosti na Rusku, která začala už po invazi na Ukrajinu,“ uvedl Fiala na sociální síti X.
Projekt TAL-PLUS byl schválen vládou v listopadu 2022 jako reakce na ruskou agresi na Ukrajině. Technické práce začaly v květnu 2024 a zahrnovaly instalaci nových čerpadel, elektromotorů, průtokoměrů a modernizaci řídicího systému. Investice ve výši 1,6 miliardy korun byla plně hrazena z výnosů společnosti MERO ČR, aniž zatížila státní rozpočet.
„Na ruské ropě nebudeme závislí po šedesáti letech. Investice přinesla nejen nezávislost, ale i zvýšení kapacity našich rafinerií,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Dále zdůraznil, že Česko se už minulý rok zcela odstřihlo od ruského plynu.
Rusko už nás nemůže vydírat zastavením dodávek ropy. Stavba rozšíření ropovodu TAL je dokončena! ????
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 14, 2025
Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, která odstartovala energetickou krizi napříč Evropou, jsme během dvou let dokázali změnit energetickou mapu Česka, zbavit se závislosti na… pic.twitter.com/MGnJtHz88N
Provozovatel českých rafinerií Orlen Unipetrol potvrdil, že je na změnu plně technologicky připraven. Generální ředitel společnosti Mariusz Wnuk uvedl, že od jara minulého roku probíhalo testování vhodných alternativních ropných směsí a nastavení litvínovské rafinerie bylo upraveno tak, aby je mohlo zpracovávat. „Přechod na nové směsi bude administrativně dokončen do konce prvního pololetí letošního roku,“ dodal Wnuk.
Transalpinský ropovod TAL, fungující od roku 1967, dosáhne poprvé na své maximální výkony. Tento ropovod začíná v italském Terstu a vede přes Rakousko a Německo.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič