"Budeme snižovat počty členů dozorčích rad a i některých představenstev. Není nutné je mít tak rozsáhlé, to právě někdy vyvolává i politické choutky obsazovat je lidmi, kteří tu potřebnou kvalifikaci nemají," řekl Fischer. Ten již v minulosti prohlašoval, že nad fungováním dozorčích rad požaduje větší kontrolu. Chce například podrobněji vědět, co se na nich má odehrávat a porovnat to s tím, co rada skutečně projednala.
Tajná služba varuje
"S ohledem na nástup nového občanského zákoníku a další nové legislativy budu mít ke konci týdne na stole návrhy nových stanov těchto společností," uvedl Fischer s tím, že jde například o ČEZ, Český Aeroholding, Mero, Čepro, v nichž ministerstvo vykonává vlastnická práva. Zároveň připravuje závazná pravidla pro členy dozorčích rad, která mají řešit případné konflikty zájmů, a také profily dozorčích rad, kolik by v nich mělo sedět finančních odborníků, ekonomů či analytiků. Stanovy podniků budou přijímat valné hromady, které se ve státních firmách uskuteční do konce roku, respektive na začátku příštího.
Bezpečnostní informační služba v minulém týdnu informovala, že v loňském roce často zaznamenala organizované ovlivňování představitelů veřejné správy s cílem odčerpávání peněz z veřejných zakázek. Například u dopravy a energetiky se BIS údajně setkala s tím, že management informoval dozorčí radu podniku neúplně nebo zkresleně, aby zakryl skutečný stav hospodaření, nebo se ji snažil obejít u problematických rozhodnutí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze, čtk