Fňukat jako Klaus? Směšné, vypálil Kotrba. Svět se zásadně promění, líbit se vám to asi nebude

13.01.2021 17:52 | Zprávy

„V dubnu 2012 jsem byl požádán o článek, shrnující bezpečnostní analýzu prostředí ‚cloudu‘ – tehdy módní a progresivní formě šetření korporací na vlastních IT pracovnících datovým outsourcingem. Trvalo devět let, aby se ukázalo, že profesionální paranoia se stala realitou.“ Tak informační a politický analytik Štěpán Kotrba uvádí svůj komentář k aktuální debatě o svobodě slova.

Fňukat jako Klaus? Směšné, vypálil Kotrba. Svět se zásadně promění, líbit se vám to asi nebude
Foto: Praha TV
Popisek: Štěpán Kotrba jako host pořadu Horké téma

 

Rizika cloudu jsou jasná: jde v první řadě o riziko závislosti na těchto stále více centralizovaných proprietárních technologiích, neboť kdo ovládá váš přístup ke konektivitě a k informacím, má moc vám ten přístup odejmout či jej omezit, filtrovat, nebo modifikovat. Ve jménu bezpečnosti, ve jménu morálky, ve jménu udržení své moci. Má totiž tu moc. Bez přístupu k těmto službám nejste nic. O tom se přesvědčila řada firem i jednotlivců žadonících u správců služby Facebook, aby zrušili jejich „odstřižení“.

Doteď jsme žili v iluzi, že prostředí sítě je technologicky  i obsahově neutrální. Prozatím to tak vypadalo. Internet byl kdysi dávno pro CERN vymyšlen a postaven na principu decentralizace s požadavkem přežití – i jaderné války. Nemá jej nikdo vlastnit, nemá o něm nikdo rozhodovat. Hlídání hlídačů zaobstarávala doteď „rada moudrých Jediů“ v konsorciu W3C.  

65letý ředitel konsorcia W3C Timothy  Berners-Lee, otec-zakladatel webu, má ale nyní „vizi“ o jeho inovaci. „Smlouva o webu“ se možná stane prvním globálním zákonem, negarantovaným vládami, ale uživateli. Ale také možná neuspěje. Protože popírá obsahovou neutralitu a hovoří jazykem ideologické převýchovy uživatelů. Vlády a firmy se mají zavázat zajistit všem občanům možnost kdykoli se připojit k internetu a respektovat právo všech uživatelů na soukromí. To je absurdní, tajné služby k tomu nutit je nesmyslné.  Občané by pak podle Bernerse-Lee měli na internetu budovat komunity, které „respektují kultivovanou debatu a lidskou důstojnost“ nebo „bojovat za to, aby web zůstal otevřeným a globálním veřejným zdrojem“. To je ještě absurdnější.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Štěpán Kotrba



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…