Rizika cloudu jsou jasná: jde v první řadě o riziko závislosti na těchto stále více centralizovaných proprietárních technologiích, neboť kdo ovládá váš přístup ke konektivitě a k informacím, má moc vám ten přístup odejmout či jej omezit, filtrovat, nebo modifikovat. Ve jménu bezpečnosti, ve jménu morálky, ve jménu udržení své moci. Má totiž tu moc. Bez přístupu k těmto službám nejste nic. O tom se přesvědčila řada firem i jednotlivců žadonících u správců služby Facebook, aby zrušili jejich „odstřižení“.
Doteď jsme žili v iluzi, že prostředí sítě je technologicky i obsahově neutrální. Prozatím to tak vypadalo. Internet byl kdysi dávno pro CERN vymyšlen a postaven na principu decentralizace s požadavkem přežití – i jaderné války. Nemá jej nikdo vlastnit, nemá o něm nikdo rozhodovat. Hlídání hlídačů zaobstarávala doteď „rada moudrých Jediů“ v konsorciu W3C.
65letý ředitel konsorcia W3C Timothy Berners-Lee, otec-zakladatel webu, má ale nyní „vizi“ o jeho inovaci. „Smlouva o webu“ se možná stane prvním globálním zákonem, negarantovaným vládami, ale uživateli. Ale také možná neuspěje. Protože popírá obsahovou neutralitu a hovoří jazykem ideologické převýchovy uživatelů. Vlády a firmy se mají zavázat zajistit všem občanům možnost kdykoli se připojit k internetu a respektovat právo všech uživatelů na soukromí. To je absurdní, tajné služby k tomu nutit je nesmyslné. Občané by pak podle Bernerse-Lee měli na internetu budovat komunity, které „respektují kultivovanou debatu a lidskou důstojnost“ nebo „bojovat za to, aby web zůstal otevřeným a globálním veřejným zdrojem“. To je ještě absurdnější.
Byť sdílíme prostředí přenosového protokolu a jazyka HTML, nesdílíme úctu ke stejným bohům a stejným hodnotám. Navrhovat závazek obsahové autoregulace je přesně ten levičácký sen, díky kterému návrh havaruje. Tak jak síť byla navržena, umožňuje komunikaci jak slušným lidem, tak i zločincům. V jedné zemi je zločinem pomlouvat krále, v druhé zase mluvit o šoustání, ve třetí zemi je nelegální kouřit marihuanu a nabízet sazenice konopí. Ochranu soukromí si proto každý zajišťuje sám jinými technologiemi a postupy. Kdo chce šifrovat, šifruje. Kdo se chce bavit v jazyce Navajo, musí ten jazyk nejdříve umět. Ale ve chvíli, kdy se celý svět vrhl na ukládání dat a vzájemnou komunikaci v prostředí, které „zadarmo“ poskytuje někdo jiný, musí počítat s tím, že to „zadarmo“ není, někde sedí čert anebo nebude vždy.
Google své „cloudové“ služby Disc a další omezil a má tendenci data v nich kontrolovat. Nyní dochází k „umravňování“ odcházejícího amerického prezidenta, vypovídání hostingu pro jiné služby a zítra může dojít k trestné výpravě na ruské DNS servery. Rusko to ví, a tak vytvořilo „národní“ vrstvu, která by dokázala izolovat nepřátelský akt USA, jež doposud ovládají internetový provoz.
Co máme dělat my? Fňukat a vyprávět o potřebě veřejného prostoru a demokracii jako pan Klaus? Směšné. Řešení je jen jedno. Nebýt závislý. Na nikom a na ničem. Veškeré služby pro podnikání i zábavu si tvrdě platit. Anebo rezignovat na stabilitu a stěhovat se jako kybersquatter po různých službách „zdarma“.
Pokud chcete mít virtuální dům jako hrad, musíte mít vlastní doménu. Tu si musíte platit. Mít vlastní server zapojený do telefonní zásuvky, pokud je to jen trochu možné. Ten drát musíte platit. Mít e-mail na vlastním serveru a ne na Seznamu či Gmailu. Mít na něm i kecací nástěnku, jejíž obsahová pravidla budete určovat vy a ne soudružka Jourová v Bruselu. Mít právníka, kdyby soudružka Jourová měla námitky. DNS servery mít udělané tak, aby část z nich nebyla v jurisdikci, kam může vtrhnout URNA.
Berners-Lee si myslí, že osobní on-line datové skladiště „pods“ mají být klíčovou technickou složkou k dosažení svobod. Nejsou a nikdy nebudou. Je to jen stroj na vytahování peněz. Protože soukromý datový sklad si můžete pořídit už dnes. Je to NAS server. Problémem je pouze nutnost starat se soukromě o jeho provozuschopnost a bezpečnost. Umět anebo platit. Co zvládnou firmy, nezvládá 99 % jednotlivců. Proto se všichni vrhli na Facebook či Instagram. Dostali hotové prostředí pro laiky, nikoliv laboratorní nářadí pro geeky. Reklama se dala zrušit extenzí AdBlock. A všechno bylo lákavě zdarma, když budete poslušně „budovat komunitu“, nebudete mluvit o šoustání a nebudete pomlouvat krále. Hlupáci si na tom vybudovali živobytí a chvíli jim to vynášelo. Doba se mění a dnes už je problematické šířit svobodně názory, které komunitu nebudují. A bude hůř. Ban může dostat i papež.
Jsem toho názoru, že majitel a nikdo jiný má právo určovat pravidla v soukromém prostoru. U veřejného prostoru a veřejných služeb jsme majiteli my všichni. Facebook je Zuckerbergův. Ne můj, ne váš. A proto právem určuje Zuckerberg pravidla. Je cudný, odhalené ženské prso nemá rád. Jeho cenzurní software má ale problém odlišit secesní obraz od reality. U násilí má problém odlišit propagaci války od propagace míru. Fotografie masakru v My Lai Rona Haeberleho se síť pokusila zcenzurovat. U slova hovno v padesáti jazycích je to jednodušší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Štěpán Kotrba