Foldyna rozrazil sněmovní diskuzi o vyloučených lokalitách: Vy tam jezdíte jednou za půl roku, já tam bydlím

09.07.2021 14:40 | Zprávy

V Poslanecké sněmovně od rána probíhá horká diskuse o novém zákonu, podle kterého by lidé neplatící pokuty mohli přijít o část podpory na bydlení nebo příspěvku na živobytí. Proti návrhu ODS se ale postavila třeba Olga Richterová (Piráti) s tím, že to může dále prohloubit krizi lidí ve vyloučených lokalitách. Na to reagoval Jaroslav Foldyna (SPD), podle kterého o životě ve vyloučených lokalitách politici vůbec nic neví. „Tu diskusi tady sleduji v němém úžasu. Já na rozdíl od všech těch, kteří se vždycky jednou za půl roku jedou podívat do takzvaných vyloučených lokalit, já v ní bydlím,“ prohlásil Foldyna.

Foldyna rozrazil sněmovní diskuzi o vyloučených lokalitách: Vy tam jezdíte jednou za půl roku, já tam bydlím
Foto: repro FB, tan
Popisek: Jaroslav Foldyna

Novela zákona o hmotné nouzi, kterou připravili poslanci ODS, počítá s tím, že by se lidem snižovaly dávky za nezaplacení pokut za přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku. O část dávek by lidé měli přijít také v případě zanedbávání péče o povinnou školní docházku žáka. Neproplacené části dávek by pak putovaly do rozpočtů příslušných obcí.

„Obce nebudou institut zneužívat, protože to není v jejich zájmu,“ hájil novelu Jan Bauer z ODS, načež vypukla ostrá polemika. „Nemůžeme přijímat protiromské zákony v této Sněmovně,“ reagoval poslanec ČSSD Petr Dolínek podle informací serveru Idnes.cz.

Zákon se nelíbí ani ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD). „Myslím si, že systém dávek má být přísný, má fungovat jako trampolína, dostanete se do problémů, sociální systém vás vyhoupne zpět do normálního života, ale normální je pracovat, platit daně, pečovat o své blízké a chodit do práce a do školy. Myslím si, že řešením, zásadním řešením – a není to jednoduchý problém – je skutečně sociální práce na obcích,“ řekla Maláčová.

„Stát platí, do vyloučených lokalit se sestěhovávají problematičtí lidé, vlastníci extrémně profitují z tohoto obchodu s chudobou,“ dodala Maláčová s tím, že majitelé bytů ve vyloučených lokalitách vydělávají na přemrštěném nájemném.

„Nezlobte se na mě, paní ministryně, co předvádíte vy, to je nechutný. Tři roky jste nepřipravila vůbec nic, tři roky jste neudělala vůbec nic,“ pustila se do Maláčové komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová.

Novelu na rozdíl od sociálních demokratů podpořili poslanci hnutí ANO. „Tento zákon je o tom, abychom dali stopku lidem, kteří ignorují veškerá pravidla,“ řekla Eva Fialová. „Dnes jsou diskriminováni ti slušní,“ přidal se její kolega z klubu ANO Jan Bláha.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na úřady plíživě nastupují vojáci. A dříve dostupné informace se najednou tají

8:15 Na úřady plíživě nastupují vojáci. A dříve dostupné informace se najednou tají

Ve státní správě roste vliv vojáků a vojenského přístupu k řízení. Projevuje se například utajováním…