Poslankyně Ivana Mádlová zaslala premiéru Fialovi otázky ohledně koordinátora strategické komunikace Otakara Foltýna. Odpovědi následně zveřejnila na sociálních sítích. Jednak měl premiér zhodnotit dosavadní fungování Odboru strategické komunikace. Na to Fiala odpověděl, že „odbor začal v analytické a kreativní části poměrně rychle reálnou činnost a je viditelný v hlavním cíli, kterým je propagace základních demokratických a ústavních hodnot České republiky“.
Dále Fiala odpovídal na to, zda byla vládě předložena výroční zpráva o strategické komunikaci státu za rok 2024 a zda je veřejně dostupná. Z odpovědi je možno soudit, že dostupná není a předložena nebyla. Foltýn prý informuje členy (zřejmě vlády) na jednání vlády průběžně.
Mádlová se tázala na konkrétní kampaň „Moje vlajka“, u které Fiala odpověděl, že cílem kampaně bylo ukázat vlajku jako prvek hrdosti a symbol, se kterým se může ztotožnit každý občan. Její úspěšnost Fiala hodnotí počtem zhlédnutí na sociálních sítích. Jako příklad „posilování odolnosti společnosti vůči dezinformacím a hybridním hrozbám“ uvedl Fiala komunikaci odboru při loňských povodních.
„Zatímco včasné informování občanů a koordinace komuniakce jednotlivých aktérů před a během povodní pomohla umenšit prostor pro šíření zavádějících či dokonce lživých informací, následní aktivní komunikace se zasaženými občany a firmami o jejich možnostech čerpání pomoci ze strany státu má za cíl minimalizovat obavy, že stát na postižené oblasti zapomněl, což by mohlo vést ke zvýšení celkové nedůvěry v demokratické zřízení v zemi,“ napsal.
Rozpočet
Konkrétní byl Fiala u rozpočtu odboru, který byl schválen jako 60 milionů korun na rok 2024. Z toho bylo vyčerpáno 43,557 milionu. Nicméně, byly zde i nárokové prostředky na dopady válečného konfliktu na Ukrajině ve výši 7,85 milionu, ze kterých odbor vyčerpal 6,32 milionu.
Fiala dále odhalil, že Foltýn nebyl přijat na pevně stanovenou lhůtu, pouze sám požadoval minimální dobu setrvání ve funkci 6 měsíců. Pokud jde o zaměstnance odboru, ti prý stále nejsou ve služebním poměru, proto se na ně nevztahuje povinnost veřejného výběrového řízení.
Svině a fašouni
Fiala se zastává Foltýna ohledně jeho výroků a tvrdí, že Foltýnovy výroky jsou obsahově podobné výrokům Tomáše Garrigua Masaryka ohledně „patologické sedliny společnosti“. Tvrdí též, že Foltýnovy výroky bývají interpretovány, až dezinterpretovány, a že rozhořčení části společnosti vyplývá z těchto interpretací.
„Je však třeba popisovat a připomínat demokratické a ústavní principy České republiky, stejně tak základní hodnoty, se kterými naprostá většina spoluobčanů souhlasí. Je z logiky věci jasné, že pokud někdo například nesouhlasí s ústavními principy země nebo nerespektuje demokratické instituce, nebude kohokoliv, kdo tyto principy a hodnoty prosazuje, vnímat jako důvěryhodného,“ vyjádřil se premiér.
Cenzura
Od Mádlové přišla i otázka na Foltýnův výrok, že kdo tvrdí, že bude prosazovat cenzuru, tak šíří ruský narativ. Fiala na to odvětil, že strategická komunikace se nesoustředí na omezování svobody projevu. „Cílem je zlepšení informovanosti společnosti a posílení schopnosti občanů kriticky hodnotit dostupné informace. Jakékoliv náznaky toho, že vládní koordinátor nebo Odbor strategické komunikace státu jakýmkoliv způsobem používají nástroje cenzury, jsou absurdní a lživé a jako takové je třeba je rázně odmítnout. Kritika vlády je nezbytnou součástí demokratického politického procesu a každodenní realita ukazuje, že tato kritika není ze strany jakéhokoliv státního aktéra omezována,“ uvedl Fiala.
Závěry
Z odpovědí si poslankyně ANO vzala jednak to, že úspěšnost stratkomu je měřena podle zobrazení příspěvků na sociálních sítích. S čímž polemizuje, vzhledem k tomu, že něco vidět neznamená, že kvůli tomu dotyčný změní názor. Také že zaměstnanci odboru nebyli vybráni výběrovým řízením, což jim na důvěryhodnosti nepřidá. A že Foltýn pokračuje, protože je přínosný, ale poslankyně si není jistá pro koho. „Ten, kdo Foltýna nepovažuje za důvěryhodného, tak ‚například nesouhlasí s ústavními principy země nebo nerespektuje demokratické instituce‘,“ vyvodila z Fialovy odpovědi poslankyně.
Podotýká, že stále nedostala odpověď na otázku, zda může veřejnost číst zprávu o činnosti odboru a koordinátora strategické komunikace. Mádlová připomenula, že například BIS předkládá výroční zprávu.
Také by ráda věděla detaily. „Jak konkrétně byl rozpočet čerpán? Kolik se utratilo na provozu a platech a kolik na konkrétních projektech? Čím konkrétně Odbor bojuje proti hybridním hrozbám? Kampaní, která zasáhla čtvrt milionů účtů na sociálních sítích?“ ptá se. Zajímá ji dále, proč veřejnost nemůže znát jména pracovníků Odboru strategické komunikace. „Má-li být tato komunikace důvěryhodná, tak bychom to vědět měli,“ říká. A dodává, že z odpovědi není jasné, jak se Fiala ke strategické komunikaci staví.
„No, nedá se nic dělat. Tohle nestačí. Budeme si tedy o strategické komunikaci povídat ve sněmovně, pane premiére. Lidé chtějí znát odpovědi,“ vzkázala Ivana Mádlová.
Poslala jsem premiérovi @P_Fiala několik otázek ohledně strategické komunikace Otakara Foltýna (@Stratkom_CZ). Reakce? Mnoho slov, ale téměř žádné odpovědi.
— Ivana Mádlová (@MadlovaIvana) February 10, 2025
Co jsme se dozvěděli?
1.) Měříme úspěšnost strategické komunikace podle počtu zobrazení na soc. sítích (logika: když se… pic.twitter.com/3baDeqDTSu
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta