Francie v chaosu. Co provede dál Le Penová? Analytici nabízejí scénáře

12.12.2024 16:48 | Monitoring

Předsedkyně francouzské pravicové strany Národní sdružení Marine Le Penová se podle analytiků musí rozhodnout, zda chce být vnímána jako „mainstreamová“ politička, nebo jako „destruktivní síla“ stojící právě proti mainstreamu. Aktuální balancování v obou polohách by podle analytiků mohlo pro Národní sdružení znamenat ústup z tvrdě vydobytých pozic, kdy Le Penová přesvědčila mnohé voliče, že je v zásadě mainstreamová politička.

Francie v chaosu. Co provede dál Le Penová? Analytici nabízejí scénáře
Foto: Reprofoto: France24
Popisek: Marine Le Penová

Marine Le Penová se vždy pohybovala na hraně mezi rolí outsidera, který chce zničit francouzský establishment, a mainstreamovou političkou, která dokáže získat dostatečně širokou podporu pro prezidentské volby.

Politická krize, která zachvátila Francii, tuto její ostrou volbu znovu ukázala. Zatímco se v posledních letech snažila Le Penová oslovovat umírněnější voliče ve snaze získat širší podporu napříč francouzskou společností, jediným brutálním krokem se minulý týden stala starou Le Penovou, jakousi hlavní rozvracečkou, když společně s krajní levicí odstavila vyslovením nedůvěry středopravicovou vládu premiéra Michela Barniera.

Rozhodnutím nepodpořit premiéra Michela Barniera a jeho středopravicovou vládu kvůli úspornému rozpočtu, jehož cílem je snížit obrovský deficit Francie, Le Penová potěšila svou tradiční základnu. Tento krok však vyvolal nesouhlas v srdci její krajně pravicové strany Národní sjednocení.

„Představitelé Národního sjednocení byli velmi rozděleni v názoru na to, zda mají hlasovat pro svržení vlády,“ řekl bývalý představitel krajní pravice, kterému byla kvůli ochraně vztahů poskytnuta anonymita. „Bojí se, že se vrátí do role okrajové strany,“ uvedl pro bruselský list Politico.

„Aby se Le Penová mohla stát prezidentkou, potřebuje důchodce, lidi, kteří mají rádi stabilitu... a ti jsou teď pravděpodobně ztraceni,“ dodal úředník.

Toho se již chytili její protivníci, kteří radostně hovoří o tom, jak se Le Penová opět stává bezohlednou a destruktivní silou, díky níž sice od roku 2012 získávala vysoký počet poslanců, ale třikrát prohrála souboj o prezidentský úřad.

I Emmanuel Macron si uvědomuje, jak snadno by Le Penová mohla ztratit středovou pozici, a proto její stranu urychleně obvinil, že se připojila ke krajní levici a vytvořila „protirepublikánskou frontu“.

Podle jednoho z francouzských zákonodárců její strana jednoduše „plodí chaos“.

Pro Le Penovou je to náhlý a dramatický obrat. Celé roky se snažila pěstovat rozumnější image. I nyní ubezpečuje, že šlo o „zodpovědné politické rozhodnutí ve světle nezodpovědného rozpočtu“. Le Penová nevyloučila, že podpoří mimořádný rozpočet, ovšem také pohrozila, že klidně znovu vysloví nedůvěru další vládě.

Prezidentské volby v roce 2027 jsou pro Le Penovou stále klíčové politické téma. Rozhodnutí z minulého týdne bylo promyšlenou volbou, která vylepšila její image antisystémové strany, ale která uškodila jejímu obrazu mainstreamové političky.

„Myslím, že to pro ni bylo těžké rozhodnutí, které je v rozporu s její strategií učinit Národní sdružení více mainstreamovým,“ řekl Bruno Jeanbart, analytik OpinionWay. „Ale tlak voličů začínal být příliš silný. Bylo pro ni důležitější zajistit si jádro voličů než chytat nové v době, kdy se ještě neobjevil umírněný centristický prezidentský kandidát pro rok 2027,“ pokračoval.

Přitom ještě v posledních měsících se Le Penová ukazovala jako politička, která vede s premiérem Barnierem otevřený dialog. Barnier, zdvořilý, konzervativní starší státník, kterého Macron v září jmenoval premiérem, se bránil proti označování Le Penové za političku krajní pravice, káral ministry za její kritiku a přiznával její vliv na diskuse o rozpočtu.

Nakonec se však rozhodla, že přílišné sbližování s Barnierem pro ni nedává smysl. „Strategie normalizovat se má své meze. Nebezpečí pro Marine Le Penovou spočívalo v tom, že pokud bude příliš konstruktivní, bude označena za „političku jako každou jinou‘,“ podotkl jeden z členů Národního sdružení.

Podle Sylvaina Crépona, akademika a specialisty na krajní pravici, zvolila Le Penová jediné nevyhnutelné řešení. „Kdyby Národní sdružení nehlasovalo pro svržení vlády, stalo by se stranou, kterou má vláda pod palcem, a přišla by o své protestní voliče, kteří Macrona nenávidí,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že ostatní opoziční strany, jako jsou Socialistická strana, Zelení, konzervativní Republikáni a centristé, nyní jednají s Macronem o možném vládním paktu, představitelé Národního shromáždění se opět staví do role jediné skutečné opoziční strany.

„Vzniká starý pakt levice–pravice, ale nikdy se jim nepodaří na ničem se dohodnout, ať už jde o daně nebo bezpečnost ... to vše pracuje v náš prospěch,“ řekl poslanec Národního shromáždění Philippe Ballard. Nevýhodou ale je, že strana opět ztrácí vliv.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

STAČILO

Jste teď předsedkyně KSČM nebo STAČILO? A existuje ještě vůbec komunisté? Budete někdy kandidovat pod touto značkou nebo už jen pod značkou STAČILO? A liší se v něčem tyto strany kromě názvu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 7 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Na demisi vlády. Foltýnovy prsty v ČT obletěly Česko

13:43 Na demisi vlády. Foltýnovy prsty v ČT obletěly Česko

Na demisi vlády. Na vyhazov moderátorky. Takové výroky zaznívají po zjištění, že zaměstnankyní vládn…