„Od dob covidu se krok za krokem suneme vstříc válce, v níž už nepůjde jen o ‚hodnoty a naše zdraví‘, ale o holé životy. Jedním ze symptomů této plíživé přípravy na nejhorší je i nedávno vyslaný pokusný balónek zjišťující nálady ve společnosti ohledně připravenosti i ochoty vrátit se k nějaké formě povinné vojenské služby,“ řekl na zahájení diskuse Michal Semín, místopředseda Akce D.O.S.T.
Širší společenská debata se o tomto podnětu z vrchu, vzešlého od náčelníka Generálního štábu AČR Řehky sekundovaného prezidentem České republiky, bohužel nevede. A vnímáme jako naši občanskou povinnost ji otevřít,“ dodal k zahájení diskuse na téma obnovy branné povinnosti.
Jako první řečník vystoupil Andor Šándor, bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky, který předem zdůraznil, že jeho osobní názor na brannou povinnost je podepřen nejen jeho životní zkušeností, ale samozřejmě nešťastnou politikou, která nás nebezpečně tlačí do válečného konfliktu.
Začal tím, že branná povinnost v Česku nikdy nebyla zrušena: „Branná povinnost platí pro muže a ženy od 18 do 60 let. Co bylo zrušeno, byla povinná základní vojenská služba v roce 2005 s tím, že první důvod byl legitimní, stali jsme se členskou zemí NATO. A druhý důvod byl strašidelný, a to byl fakt, že Špidlova vláda sociální demokracie tehdy přijala fakt, že mladí muži a ženy nejsou ochotni bránit tuto zemi. Když se nad tím zamyslíte a nedíváte se na Ukrajinu, tak si říkáte, jak je možné, že hlavně mladí muži nejsou ochotni bránit své děti a ženy. Také se přijal argument, že naši mladí lidé na to nejsou fit,“ řekl Šándor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská