Podnikatel maďarského původu, který nečekaně přijel do Trentu na poslední den akce, aby se zúčastnil debaty o budoucnosti Evropské unie, se nezměnil. Přímo napadl jak nově jmenovaného vůdce Ligy v klíčové roli Conteho vlády, tak i opětovně obvinil amerického prezidenta. „Nevím, jestli byl Salvini financován Moskvou, ale veřejné mínění by mělo mít právo to vědět,“ řekl. Rázná replika ministra vnitra: „Nikdy jsem z Ruska nedostal ani jednu liru, euro nebo rubl. Myslím si, že Putin je jedním z nejlepších státníků a stydím se, že je do Itálie pozván takový bezohledný spekulant, jako je Soros“.
Soros řekl, že je velmi znepokojen z blízkosti nové vlády k Rusku a připomněl, že „se jedná o pozici, sdílenou oběma stranami, které tvoří vládu, obě jsou totiž pro zrušení sankcí vůči Rusku“. Putin, dodal Soros, se snaží ovládnout Evropu, nechce ji zničit, ale využít ji, protože má výrobní kapacitu, zatímco ruská ekonomika pod Putinem může využívat pouze suroviny a lidi. „Je to silná hrozba a jsem opravdu znepokojen, existuje těsný vztah mezi Matteem Salvinim a Putinem“.
Pro Evropu hrozba nepochází jen z východu. Dokonce i jeho historický spojenec přes Atlantik ohrožuje prosperitu starého kontinentu. „Doufám, že Trump vydrží velmi málo, a že již ve volbách v polovině Trumpova prezidenství (midterm elections) demokraté budou mít většinu. Jeho politika je nebezpečná a ekonomice rozumí velmi málo. Hledal konflikt nejen s Evropou – ohledně otázky sazeb – ale také s Pekingem. Pak si ale uvědomil, že Čína je jediná mocnost, která mu může odolat a nyní se snaží uzavřít dohodu. Na úkor Evropy. Stejně tak vypovězení dohod s Íránem“ – řekl Soros z pódia Teatro Sociale di Trento – „uvádí v krizi nejen největší úspěch Baracka Obamy v zahraniční politice, ale také atlantické aliance“.Tentokrát se nedá říci, že na západní frontě není nic nového.
Stížnost proti pozvání Sorose na Festival ekonomiky
Sorosova účast byla pečlivě utajena, a tak se to na veřejnost dostalo pouze jeden den před začátkem vystoupení, které se konalo v neděli v 15:00 hod. Zřejmě se to tajilo kvůli obavám z nesouhlasu některých stran, spolků či veřejnosti a oprávněně. Kdo vyjádřil nesouhlas, byl například národní tajemník Lega Trentino Mirko Bisesti, který publikoval v novinách Secolo Trentino stížnost a vyzval k jejímu podpisu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: red