Germanista Šonka poučuje, jak to máme dělat: V Německu mají centrálu pro politické vzdělávání, a ta to mladým všechno pěkně vysvětlí

05.04.2019 17:50 | Zprávy

Bývalý ředitel Evropského institutu odkazu Šoa, publicista pobývající před rokem 1989 v německém exilu a politolog Jaroslav Šonka si položil otázku, proč se v Německu daří chránit svobodu slova v seriózní médích a daří se bojovat proti dezinformacím, zatímco v Česku tento boj selhává.

Germanista Šonka poučuje, jak to máme dělat: V Německu mají centrálu pro politické vzdělávání, a ta to mladým všechno pěkně vysvětlí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

Když se v roce 1933 chopil moci v Německu Adolf Hitler, jeho propagandistický mág Joseph Goebbels podřídil veškerá média centrálnímu dohledu státu a využíval je k šíření nacistické propagandy. Po prohrané válce Němci začali stavět nezávislá média prakticky na zelené louce. Začali tím, že je decentralizovali. Veřejnoprávní média dostaly na starosti jednotlivé spolkové země, které po vzoru britské BBC připravily vlastní legislativu upravující působení těchto médií. Vznikly rady, které tato média kontrolovaly.

„Rady zahrnovaly reprezentanty významných složek společnosti. Připomeňme například církve, svazy žen, odbory či jiné významné složky společnosti. Viděno z dnešní české situace je nutné podotknout, že do rad, které jsou voleny parlamenty, přicházeli lidé s jistým společenským významem. Členství v radě nebylo a dodnes není spojeno s platem – placeny jsou jen cestovní náklady spojené se zasedáními. Centrálně vznikla grémia intendantů (generálních ředitelů), kteří si vyměňovali zkušenosti, ale byli daleci nějaké zásadní centralizace. Šlo jen o koordinaci. A celá struktura dávala pozor hlavně na to, aby neexistovalo něco, co by se dalo nazvat ‚státním médiem‘ (zdraví ještě jednou Goebbels). K zákonodárství, k moci výkonné a k soudnictví přistoupil čtvrtý pilíř,“ napsal Šonka v textu pro server Neovlivní.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sedativa a svěrací kazajka.“ Novotný prohrál soud. Okamura doporučil „léčbu“

21:15 „Sedativa a svěrací kazajka.“ Novotný prohrál soud. Okamura doporučil „léčbu“

Starosta Řeporyjí za ODS Pavel Novotný musí předsedovi SPD Tomiu Okamurovi zaslat omluvu a zaplatit …