Michail Saakašvili byl prezidentem Gruzie do roku 2013, před dvěma lety se však po vítězství opozice uchýlil na Ukrajinu. Tam působil nejprve jako poradce kyjevské vlády, a později dostal do správy Oděskou oblast, kde působí jako gubernátor a několikrát již naznačil ambice i na celostátní politiku.
Gruzínská vláda, ustavená ze Saakašviliho někdejší opozice, nemůže exprezidentovi přijít na jméno. Zejména proto, že zemi opustil ihned po inauguraci svého nástupce a ve světě ji prezentuje jako diktaturu a satelitní režim Ruska. Orgány činné v trestním řízení se však o exprezidenta zajímají také proto, že podle nich zpronevěřil pro osobní účely přibližně pět milionů dolarů ze státního rozpočtu.
Po Saakašvilim Gruzie vyhlásila mezinárodní pátrání, s Ukrajinou však nemá dohodu o vydávání zadržených. Když proto byla vládě v Tbilisi potvrzena informace, že bývalý prezident již má ukrajinské občanství, zahájila řízení ke zbavení občanství gruzínského.
Saakašvili reagoval slovy, že současná vláda v Tbilisi z něj má strach, a tímto administrativním krokem mu chce zamezit v účasti v dalších volbách. Navíc si myslí, že gruzínská vláda, výrazně více proruská, než byla ta jeho, nejedná samostatně. „Je to všechno práce Bidziny Ivanišvili,“ zmínil zakladatele vládnoucí koalice Gruzínský sen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav