Hamáček chce povolit odposlechy tajných služeb jako důkaz. Rázně proti je profesorka Válková

02.11.2019 20:55 | Zprávy

Novela zákona o policii od Ministerstva vnitra se od konce července, kdy prošla vypořádáním připomínek, stále nepohnula k zdárnému schválení a pořád tak čeká na vyřešení sporu mezi předkladatelem, ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), a vládní zmocněnkyní pro lidská práva, poslankyní hnutí ANO Helenou Válkovou. Ta namítá, že novela odporuje nálezu Ústavního soudu z roku 2008. Předloha cílí na to, aby informace získané tajnými službami včetně odposlechů mohli vyšetřovatelé používat jako důkazy v trestním řízení.

Hamáček chce povolit odposlechy tajných služeb jako důkaz. Rázně proti je profesorka Válková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra

Takové informace by však šlo využít jen u zvláště závažných zločinů. Bližší k tomu sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pro deník E15: „Tyto informace bude možné využít, jen pokud půjde o zvlášť závažné zločiny, tedy o úmyslné trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí nejméně deset let.“

S takovýmto postupem ale tvrdě nesouhlasí vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, jež namítá, že novela odporuje nálezu Ústavního soudu z roku 2008. Policie by dle ní poté mohla vypínat počítačové systémy nebo by byly rozšířeny důvody pro zjišťování a shromažďování citlivých údajů o politické či sexuální orientaci podezřelých osob.

„Předně, hlavním důvodem, proč v předmětné věci označil ÚS použití zpravodajských odposlechů za protiústavní, byla absence příslušné právní úpravy, když generální klauzule podle § 89 odst. 2 trestního řádu podle ÚS nepostačovala k odůvodnitelnosti použití takovýchto odposlechů pro účely trestního řízení. Tento důvod nepoužitelnosti je předmětným legislativním návrhem naopak odstraňován. Nadto zmiňoval Ústavní soud i nutnost vyrovnat podmínky zasahování do soukromí u institutů podle trestního řádu a podle zpravodajských předpisů, aby v případě zpravodajské techniky nedocházelo k nižší garanci ochrany soukromí a nutnost zakázat jakoukoli ingerenci politického orgánu do procesu povolování zpravodajských informací,“ zní část argumentace Ministerstva vnitra z připomínkového řízení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žádní tajemní konspirátoři nejsou, směje se Keller. Zato máme zmateného češtináře ze záložny

20:10 Žádní tajemní konspirátoři nejsou, směje se Keller. Zato máme zmateného češtináře ze záložny

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Horší než konspirace. Tak vypadá dnešní realita podle sociologa a filozofa Ja…